"Śmierć frajerom" - seria książek jak pułapka na czytelnika

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 22:56
- Zacząłem pisać, bo zrozumiałem, że jest pusta przestrzeń wokół wydarzeń z lat 1905-1925. Mam nadzieję, że moja pułapka na czytelnika się udała i poza moimi książkami sięgają oni też po podręczniki, bo ich wiedza historyczna została rozbudzona - mówi Grzegorz Kalinowski, autor cyklu "Śmierć frajerom".
Audio
  • Grzegorz Kalinowski opowiada o pomyśle na cykl książek "Śmierć frajerom" (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Fragment okładki książki Śmierć frajerom. Złota Maska
Fragment okładki książki "Śmierć frajerom. Złota Maska"Foto: mat.prasowe/Wydawnictwo MUZA SA

Wyd. Muza Wyd. Muza

Bohaterem książek z cyklu "Śmierć frajerom" z gatunku powieści łotrzykowskiej jest charakterny warszawiak Henryk Wcisło. Ma ona charakter awanturniczo-przygodowo-historyczny. Jedną z postaci, które pojawiają się w tej publikacji jest m.in. Władysław Broniewski.

- Czytałem znakomitą biografię Broniewskiego i gdy tylko dowiedziałem się, że Żukrowskiemu Broniewski opowiadał, że Virtuti Militari zdobył po pijaku, by pokazać pewnemu księdzu dobrodziejowi jak się atakuje i niszczy bolszewików, to pomyślałem, że ci dwaj panowie, Heniek Wcisło i Władysław Broniewski koniecznie muszą się spotkać na froncie - opowiada autor.

Dlaczego tramwaj to ważny bohater książek Grzegorza Kalinowskiego, jakie tematy dominują w powieściach historycznych i dlaczego tak się dzieje, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Moje książki w paśmie Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Grzegorz Kalinowski (autor cyklu książek "Śmierć frajerom")

Data emisji: 15.08.2016

Godzina emisji: 20.34

sm/pg

 

Czytaj także

Magdalena Parys: pisząc tę książkę weszłam w tunel pamięci

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 13:20
- Nagle znajdujemy się w miejscach w których rzeczywiście byliśmy. Im bardziej w to wchodzimy, tym więcej nam się przypomina – mówiła w Jedynce autorka książki "Biała Rika".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzeczywistość okupowanej Warszawy. Od terroru po śmiech

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2016 00:01
- Obostrzeń w okupacyjnej Warszawie było tak wiele, że w pewnym momencie Polacy zaczęli się z nich śmiać - mówi Krzysztof Beśka, autor "Rikszą do nieba".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciemna strona człowieka, która popycha do okrucieństwa

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2016 23:40
- W moich powieściach skupiam się na ciemnej stronie natury człowieka. Mój bohater Egon von Rausch mógłby robić wszystko, ale jest z gruntu zły i czas, w którym przyszło mu żyć, postanowił wykorzystać na działania okrutne - opowiada pisarz Tomasz Białkowski.
rozwiń zwiń