Polska ruszy do walki w kosmicznym wyścigu

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2016 21:04
- Rynek kosmiczny to jedyny taki rynek, który, jak naukowo udowodniono, ciągle się powiększa. Rośnie w tempie 200 procent na 7-8 lat, więc warto przystąpić do kosmicznego wyścigu i powalczyć o własny kawałek tortu - zachęca fizyk, dr Grzegorz Brona.
Audio
  • Gdzie jest nasz kawałek tortu na niebie? (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Satelita na orbicie, zdjęcie ilustracyjne.
Satelita na orbicie, zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay/Andrew-Art

Ponad 50 lat temu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Rosją rozpoczął się wyścig kosmiczny, do którego w późniejszym etapie dołączyły inne kraje. Dziś, jak podkreśla gość Jedynki, jest czas, gdy do owej rywalizacji powinna się włączyć polska nauka i technika.

- Warto na początku się zastanowić, w który kawałek tortu powinniśmy celować, gdzie jest ta wisienka. Według mnie jest to obszar związany z satelitami, ale nie z tymi standardowymi, dużymi, które ważą 500 kg, tonę czy dwie tony, tylko z mikrosatelitami - mówi dr Brona.

W programie mówiliśmy o niszy, która byłaby dobra dla Polaków i tym, co moglibyśmy osiągnąć konkurując z innymi krajami. Jaki ma to związek z bezpieczeństwem naszego państwa? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: dr Grzegorz Brona (fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego i prezes innowacyjnej firmy Creotech Instruments)

Data emisji: 18.08.2016

Godzina emisji: 19.42

sm/gs

Czytaj także

Polscy studenci światowymi liderami w konstrukcji łazików

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 23:29
Do zawodów University Rover Challenge zgłosiły się 44 zespoły, a zaklasyfikowały się 23. - Polska przoduje wśród światowych reprezentacji, jeśli chodzi o konstrukcje łazików - mówi student Tomasz Miś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

James Pawelczyk - nasz człowiek w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2016 16:00
- Dorastałem w czasie, kiedy każde amerykańskie dziecko marzyło, by polecieć w kosmos. Jestem dzieckiem ery podboju kosmosu - mówił w wywiadzie z Agatą Kasprolewicz James Pawelczyk, amerykański neurofizjolog i astronauta pochodzenia polskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego w kosmosie dominuje elektronika z lat 90.?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 23:42
- W kosmosie liczy się solidniejsza, pewniejsza i stabilniejsza elektronika, czyli ta starsza. Ma to również swoje negatywne strony, bo jest ona cięższa - opowiada inżynier Tomasz Kokowski.
rozwiń zwiń