Amerykanie chcieli wykorzystać nietoperze do działań wojennych

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 21:41
- Amerykanie w czasie II wojny światowej chcieli spowodować w Japonii milion pożarów przy użyciu nietoperzy - mówi prof. Wiesław Bogdanowicz.
Audio
  • Jaką rolę miały odegrać nietoperze w czasie II wojny światowej? (Jedynka/ Eureka - kultura i nauka)
Jednym z mniej znanych wątków z czasów II wojny światowej jest próba wykorzystania nietoperzy do działań zbrojnych
Jednym z mniej znanych wątków z czasów II wojny światowej jest próba wykorzystania nietoperzy do działań zbrojnychFoto: Pixabay/skeeze

W czasie II wojny światowej chciano wykorzystać nietoperze do działań wojennych. Miały one służyć jako tzw. nietoperzowe bomby. - Na pomysł wykorzystania tych latających ssaków jako przenośniki materiałów napalmowych wpadł amerykański dentysta, który udał się do Pałacu Prezydenckiego i przedstawił swoją ideę, a prezydent Roosevelt ją zaakceptował. Duże samoloty typu B-24, czyli latające fortece mogły przenosić zbiorniki z nietoperzami, do których były przyczepione ładunki z napalmem - opowiada prof. Bogdanowicz.

>>> Zobacz serwis specjalny o II wojnie światowej <<<

Z jakich powodów zrezygnowano z tego pomysłu? Jak działały ładunki, które miały mieć przymocowane zwierzęta? Więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców w paśmie Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Krzysztof Michalski, Anna Stempniak  

Gość: profesor Wiesław Bogdanowicz (Muzeum i Instytut Zoologii PAN w Warszawie)

Data emisji: 22.08.2016

Godzina emisji: 19.47

sm/gs

Czytaj także

Amerykańskie bomby czy sowieckie bagnety? Co zmusiło Japonię do kapitulacji

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 01:00
Po zrzuceniu bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki, generałowie amerykańscy chcieli walczyć dalej. Ku zaskoczeniu cesarz Japonii Hirohito, wbrew konstytucyjnym uprawnieniom, ogłosił kapitulację swego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe mikroskopy pozwolą zobaczyć przezroczyste obiekty

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 00:47
- Tomograficzne mikroskopy będą służyły biologom i lekarzom medycyny czy histopatologom. Dzięki temu będzie można również zbadać procesy dynamiczne w mikrostrukturach biologicznych - opowiada specjalistka w zakresie optyki stosowanej, prof. Małgorzata Kujawińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica zrzucenia bomby atomowej na Nagasaki. Uczczono pamięć ofiar

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 07:48
W 71. rocznicę zrzucenia bomby przez USA na Nagasaki, burmistrz tego miasta wezwał wspólnotę międzynarodową, by czerpała ze "wspólnej mądrości", ażeby na świecie nie było broni nuklearnej.
rozwiń zwiń