X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Na tropie tajemnic mózgu. Co decyduje o uzależnieniu?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2016 23:41
- Jeśli mamy pamięć zdarzeń przyjemnych, a zmiany o charakterze uzależnień są plastycznymi, to mechanizmy uzależnienia wydają się podobne do uczenia. Potrzeba picia wynika z tego, że coś nam się zbyt łatwo kojarzy - mówi prof. Leszek Kaczmarek.
Audio
  • Czy uda nam się lepiej zrozumieć uzależnienia? (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Istnieje w naszym mózgu zestaw komórek nerwowych, gromadzących pamięć zdarzeń przyjemnych, które sterują zachowaniami mającymi na celu podążanie za bodźcami przyjemnymi. Wyniki badań mogą posłużyć do opracowania w przyszłości nowych terapii dolegliwych i zaburzeń zachowania prowadzących do uzależnień
Istnieje w naszym mózgu zestaw komórek nerwowych, gromadzących pamięć zdarzeń przyjemnych, które sterują zachowaniami mającymi na celu podążanie za bodźcami przyjemnymi. Wyniki badań mogą posłużyć do opracowania w przyszłości nowych terapii dolegliwych i zaburzeń zachowania prowadzących do uzależnieńFoto: Glow Images/East News

Naukowcy wiele lat temu użyli pamięci jako okna do lepszego poznawania i zrozumienia naszego umysłu. Jak przyznaje gość Jedynki, pamięć można badać stosunkowo łatwo na modelach zwierzęcych. - Pamiętamy tylko to, co ma dla nas znaczenie, a może ono być pozytywne, czyli apetytywne albo negatywne, czyli awersyjne - wyjaśnia profesor Leszek Kaczmarek z Instytutu Biologii Doświadczalnej.

Które części mózgu specjalizują się w zapamiętywaniu? Co sprawia, że sieć nerwowa ulega modyfikacji? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycja powstała przy współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej.

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Krzysztof Michalski, Anna Stempniak  

Gość: profesor Leszek Kaczmarek (Instytut Biologii Doświadczalnej PAN imienia Marcelego Nenckiego)

Data emisji: 22.08.2016

Godzina emisji: 20.13

sm/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosną szanse na skuteczną walkę z rakiem mózgu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 22:06
- Dotarcie do wiedzy na temat nowotworów mózgu jest fascynujące i skomplikowane, ale przede wszystkim kosztowne. Wykrywamy rzeczy niesamowite, ale czasami widzimy zmiany, które najprawdopodobniej są siłą sprawczą - mówi prof. Bożena Kamińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komputer w służbie choremu, czyli neuronawigacja

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 23:02
- Neuronawigacja jest bardziej dokładna niż GPS, który działa z dokładnością do 1,5 metra, a w tym przypadku sięga ona jednego milimetra - mówi prof. Wojciech Kloc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe mikroskopy pozwolą zobaczyć przezroczyste obiekty

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 00:47
- Tomograficzne mikroskopy będą służyły biologom i lekarzom medycyny czy histopatologom. Dzięki temu będzie można również zbadać procesy dynamiczne w mikrostrukturach biologicznych - opowiada specjalistka w zakresie optyki stosowanej, prof. Małgorzata Kujawińska.
rozwiń zwiń