X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wojsko, które stało się przykładem dla całego świata

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 00:14
- Hoplici byli w czasie starożytnej Grecji najlepszym wojskiem świata. Dowodem na to jest fakt, że nawet władcy perscy rekrutowali swoich żołnierzy właśnie z tych oddziałów, a ludy zachodnie kopiowały doskonałość falangi - mówi Maciej Marciniak z Muzeum Narodowego.
Audio
  • Hoplici - najlepsi żołnierze starożytnej Grecji (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Walka hoplitów, fragment malowidła czarnofigurowego na wazie z lat 560-550 p.n.e. Wyraźnie widać mocowania tarczy i koryncki hełm
Walka hoplitów, fragment malowidła czarnofigurowego na wazie z lat 560-550 p.n.e. Wyraźnie widać mocowania tarczy i koryncki hełmFoto: Wikipedia Commons/Domena Publiczna

Hoplici, najlepsi żołnierze starożytnej Grecji byli przedstawicielami klasy średniej polis. Falangę rozumiano w owym czasie nie tylko jako szyk bojowy, ale również odpowiedzialność obywatela za innego obywatela. Właśnie temu tematowi poświęcona jest wystawa "Hoplici. O sztuce wojennej starożytnej Grecji" w Muzeum Narodowym w Warszawie.

- Potęgą hoplitów była falanga, czyli szyk wojskowy opierający się na współpracy żołnierzy stojących obok siebie. Jakiekolwiek wyrwanie czy złamanie owego szyku było jednoznaczne z przegraną bitwą - opowiada Maciej Marciniak.

Co można zobaczyć na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie? Jak szkolono hoplitów? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzą: Dorota Truszczak, Michał Montowski

Gość: Maciej Marciniak (dział edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie)

Data emisji: 23.08.2016

Godzina emisji: 19.38

sm/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bitwa pod Termopilami - męstwo Spartan

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 08:00
- Przechodniu, powiedz Sparcie, tu leżym, jej syny, prawom jej do ostatniej posłuszni godziny – te słowa Simonidesa przeszły do historii kultury europejskiej. Grecki poeta wypowiedział je po przegranej przez Lacedemończyków bitwie pod Termopilami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maraton - bitwa, która wyprowadziła Ateny z cienia Sparty

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2015 11:40
- Do tego starcia wszyscy uważali, że największą siłą świata greckiego jest Sparta. Po tej bitwie Grecy zobaczyli, że pojawił się nowy gracz - opowiadał historyk dr Jacek Rzepka.
rozwiń zwiń