Wojsko, które stało się przykładem dla całego świata

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2016 00:14
- Hoplici byli w czasie starożytnej Grecji najlepszym wojskiem świata. Dowodem na to jest fakt, że nawet władcy perscy rekrutowali swoich żołnierzy właśnie z tych oddziałów, a ludy zachodnie kopiowały doskonałość falangi - mówi Maciej Marciniak z Muzeum Narodowego.
Audio
  • Hoplici - najlepsi żołnierze starożytnej Grecji (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Walka hoplitów, fragment malowidła czarnofigurowego na wazie z lat 560-550 p.n.e. Wyraźnie widać mocowania tarczy i koryncki hełm
Walka hoplitów, fragment malowidła czarnofigurowego na wazie z lat 560-550 p.n.e. Wyraźnie widać mocowania tarczy i koryncki hełmFoto: Wikipedia Commons/Domena Publiczna

Hoplici, najlepsi żołnierze starożytnej Grecji byli przedstawicielami klasy średniej polis. Falangę rozumiano w owym czasie nie tylko jako szyk bojowy, ale również odpowiedzialność obywatela za innego obywatela. Właśnie temu tematowi poświęcona jest wystawa "Hoplici. O sztuce wojennej starożytnej Grecji" w Muzeum Narodowym w Warszawie.

- Potęgą hoplitów była falanga, czyli szyk wojskowy opierający się na współpracy żołnierzy stojących obok siebie. Jakiekolwiek wyrwanie czy złamanie owego szyku było jednoznaczne z przegraną bitwą - opowiada Maciej Marciniak.

Co można zobaczyć na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie? Jak szkolono hoplitów? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzą: Dorota Truszczak, Michał Montowski

Gość: Maciej Marciniak (dział edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie)

Data emisji: 23.08.2016

Godzina emisji: 19.38

sm/gs

Czytaj także

Bitwa pod Termopilami - męstwo Spartan

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2016 08:00
- Przechodniu, powiedz Sparcie, tu leżym, jej syny, prawom jej do ostatniej posłuszni godziny – te słowa Simonidesa przeszły do historii kultury europejskiej. Grecki poeta wypowiedział je po przegranej przez Lacedemończyków bitwie pod Termopilami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maraton - bitwa, która wyprowadziła Ateny z cienia Sparty

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2015 11:40
- Do tego starcia wszyscy uważali, że największą siłą świata greckiego jest Sparta. Po tej bitwie Grecy zobaczyli, że pojawił się nowy gracz - opowiadał historyk dr Jacek Rzepka.
rozwiń zwiń