Od praskiego tramwaju do historii mrożącej krew w żyłach

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 01:12
- Początkiem całej historii "Idealnej" był praski tramwaj. W deszczowe listopadowe popołudnie odkryłam kamerę na tramwaju i pomyślałam, że dobuduję do tego historię - opowiada Magda Stachula.
Audio
  • Skąd wziął się pomysł na napisanie książki "Idealna"? (Moje książki/ Jedynka)
Anita prawie nie wychodzi z domu. Podgląda ludzi przez kamery miejskiego monitoringu. To jej okno na świat, które pozwala kontrolować wszystko i wszystkich. I zapomnieć o sypiącym się małżeństwie oraz dziecku, które bardzo chciałaby mieć. Pewnego dnia znajduje w szafie sukienkę, której nie kupiła. Później szminkę, która jej nie pasuje...
Anita prawie nie wychodzi z domu. Podgląda ludzi przez kamery miejskiego monitoringu. To jej okno na świat, które pozwala kontrolować wszystko i wszystkich. I zapomnieć o sypiącym się małżeństwie oraz dziecku, które bardzo chciałaby mieć. Pewnego dnia znajduje w szafie sukienkę, której nie kupiła. Później szminkę, która jej nie pasuje...Foto: Pixabay/JakeWilliamHeckey

Wydawnictwo: Znak Literanova Wydawnictwo: Znak Literanova

"Idealna" to thriller psychologiczny Magdy Stachuli, opowiadający historię małżeństwa Anity i Adama. Dobrze sytuowana para, która bez powodzenia stara się o dziecko, niespodziewanie zauważa, że wokół nich zaczynają dziać się coraz dziwniejsze rzeczy.

Książka, jak podkreśla autorka, powstała w nurcie Domestic Noir. Charakterystyczne dla tego gatunku jest to, że niebezpieczeństwo jest bardzo blisko i związane jest z osobą, do której mamy zupełne zaufanie.

W programie mówiliśmy o tym, skąd wziął się pomysł na umiejscowienie historii w Pradze, jaki istnieje związek pomiędzy książkami "Idealna" a "Dziewczyna z pociągu" i jaka jest sytuacja autorów opowiadań na rynku wydawniczym.

***

Tytuł audycji: "Moje książki" w paśmie  Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Gość: Magda Stachula (pisarka)

Data emisji: 24.08.2016

Godzina emisji: 20.40

sm/gs

Czytaj także

Bohumil Hrabal i zagadka noszenia gnoju w Święto Pracy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2014 15:00
- Bohumil Hrabal miał swoje rytuały. Noszenie gnoju akurat 1 maja było z jego strony żartem, ale też protestem - mówi Monika Zgustova, autorka biografii czeskiego pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kacica". Czesi jako śmiejące się bestie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 02:14
- Pavel Kohout doszedł do wniosku, że jeśli świat ma się zmienić na lepsze, to musi się to zacząć w człowieku, w jego sercu, indywidualnie we wnętrzu każdego z nas - mówi Mariusz Szczygieł, pisarz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmiech do łez? Czescy pisarze dają gwarancję

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 11:34
- Książek smutnych, melancholijnych, wzruszających czy pouczających każdy z aktywnych czytelników wymienić może wiele. Ale ile książek rozbawiło nas do łez? - o twórczości Evžena Bočka mówi tłumacz Mirosław Śmigielski.
rozwiń zwiń