Geneza powstania "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 11:54
- Za moje grzechy literackie będę przechodził przez jubileuszowy ogień - żartował Henryk Sienkiewicz. A jubileuszowy ogień zapłonął 22 grudnia 1900 roku, kiedy to pisarz odebrał akt notarialny pałacu w Oblęgorku.
Audio
  • Prof. Ryszard Koziołek z Uniwersytetu Śląskiego o genezie powstania "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. (PR, 29.08.2016)
Henryk Sienkiewicz
Henryk SienkiewiczFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Pieniądze na zakup pałacu pochodziły z publicznej zbiorki, jako dowód wdzięczności społeczeństwa za pracę pisarską Sienkiewicza.

- Uważano, że pisarstwo Sienkiewicza nie służy do myślenia. Słynne powiedzenie o tym, że jego literatura jest "ku pokrzepieniu serc" zostało w pewnym momencie przekształcone w drwinę, że "Sienkiewicz może krzepi serca, ale nie krzepi mózgów" - przypomniał w radiowej Jedynce prof. Ryszard Koziołek, dodając, że jego doświadczenie zawodowe i czytelnicze przeczy temu stwierdzeniu.

Czytaj także
Quo Vadis poster 1200.jpg
Narodowe Czytanie 2016

- Skala sukcesu "Quo vadis" uczyniła z Sienkiewicza pisarza światowego. Ta powieść powstała z gorączki myśli, z gorączki twórczej Sienkiewicza. Literaturoznawcy wiedzą, że ciągnęło go jednocześnie i do współczesności, i do świata wielkich idei, wielkich przełomów historycznych. Między innymi dlatego narodził się "Quo vadis" - ocenił gość Jedynki.

Zachęcamy do posłuchania całej audycji, w której także relacja ze spotkania w Oblęgorku z okazji 90. urodzin dwóch przyjaciółek: Jadwigi Sienkiewicz - wnuczki pisarza i Anny Szuster - córki zarządcy majątku. Obie Panie spędziły w Oblęgorku całe dzieciństwo.

***

Tytuł audycji: "Eureka - magazyn kulturalno - naukowy"

Prowadzi: Małgorzata Kownacka

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Gość: prof. Ryszard Koziołek (Uniwersytet Śląski)

Data emisji: 29.08.2016

Godzina emisji: 20.30

ab/pg

Czytaj także

Narodowe Czytanie. "Quo vadis" lekturą wszystkich pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 12:58
- Akcja ma służyć promocji czytelnictwa, polskiej literatury, klasyki. Wspólne czytanie buduje więzi, sprawia też, że stajemy się dla siebie bliżsi - mówił w Jedynce Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.
rozwiń zwiń