X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Geneza powstania "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 11:54
- Za moje grzechy literackie będę przechodził przez jubileuszowy ogień - żartował Henryk Sienkiewicz. A jubileuszowy ogień zapłonął 22 grudnia 1900 roku, kiedy to pisarz odebrał akt notarialny pałacu w Oblęgorku.
Audio
  • Prof. Ryszard Koziołek z Uniwersytetu Śląskiego o genezie powstania "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. (PR, 29.08.2016)
Henryk Sienkiewicz
Henryk SienkiewiczFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Pieniądze na zakup pałacu pochodziły z publicznej zbiorki, jako dowód wdzięczności społeczeństwa za pracę pisarską Sienkiewicza.

- Uważano, że pisarstwo Sienkiewicza nie służy do myślenia. Słynne powiedzenie o tym, że jego literatura jest "ku pokrzepieniu serc" zostało w pewnym momencie przekształcone w drwinę, że "Sienkiewicz może krzepi serca, ale nie krzepi mózgów" - przypomniał w radiowej Jedynce prof. Ryszard Koziołek, dodając, że jego doświadczenie zawodowe i czytelnicze przeczy temu stwierdzeniu.

Czytaj także
Quo Vadis poster 1200.jpg
Narodowe Czytanie 2016

- Skala sukcesu "Quo vadis" uczyniła z Sienkiewicza pisarza światowego. Ta powieść powstała z gorączki myśli, z gorączki twórczej Sienkiewicza. Literaturoznawcy wiedzą, że ciągnęło go jednocześnie i do współczesności, i do świata wielkich idei, wielkich przełomów historycznych. Między innymi dlatego narodził się "Quo vadis" - ocenił gość Jedynki.

Zachęcamy do posłuchania całej audycji, w której także relacja ze spotkania w Oblęgorku z okazji 90. urodzin dwóch przyjaciółek: Jadwigi Sienkiewicz - wnuczki pisarza i Anny Szuster - córki zarządcy majątku. Obie Panie spędziły w Oblęgorku całe dzieciństwo.

***

Tytuł audycji: "Eureka - magazyn kulturalno - naukowy"

Prowadzi: Małgorzata Kownacka

Przygotowała: Beata Kwiatkowska

Gość: prof. Ryszard Koziołek (Uniwersytet Śląski)

Data emisji: 29.08.2016

Godzina emisji: 20.30

ab/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Narodowe Czytanie. "Quo vadis" lekturą wszystkich pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 12:58
- Akcja ma służyć promocji czytelnictwa, polskiej literatury, klasyki. Wspólne czytanie buduje więzi, sprawia też, że stajemy się dla siebie bliżsi - mówił w Jedynce Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.
rozwiń zwiń