Oswajanie tęsknoty za nieosiągalnym i hipnotyzującym bogactwem

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 01:10
- Tytułowe hasło zawiera cudzysłów i dwuznaczność. Nie oznacza dla nas dóbr materialnych, a raczej ich brak - mówi Katarzyna Kołodziej, kuratorka wystawy "Bogactwo" w Zachęcie.
Audio
  • Jak można oswoić bogactwo? (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Maurycy Gomulicki, praca Diamonds Are Forever z 2011
Maurycy Gomulicki, praca "Diamonds Are Forever" z 2011Foto: dzięki uprzejmości artysty

Pobite butelki po szampanie, złote klejnoty z tombaku i święcące szkatułki, przeskalowany diament wielkości kanapy czy samochodu. Czasami nie chodzi o to, by było bogato, a raczej by wyglądało, że jest. Bogactwo może mieć liczne wcielenia i łączyć się z zupełnie różnorodnymi fantazjami. Odnoszące się do niego historie i anegdoty są tematem wystawy, którą można oglądać w stołecznej galerii sztuki Zachęta.

- Rozbite butelki szampana stają się dziełem sztuki, czyli kolejnym dobrem luksusowym. Praca ta podejmuje temat nonszalanckiego podejścia do pieniędzy, marnotrawstwa, również w kontekście sztuki współczesnej i inwestowania pieniędzy w efemeryczne akcje - opowiada Katarzyna Kołodziej.

W audycji mówimy o wartości owych pobitych butelek szampana i naszym wyobrażeniu bogactwa. Jakie fantazje łączą się z pieniędzmi i stanem posiadania?

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Katarzyna Kołodziej, Magdalena Komornicka (kuratorki wystawy "Bogactwo" Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki)

Data emisji: 30.08.2016

Godzina emisji: 19.42

sm/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Więcek, Zamecznik. Nowoczesna sztuka polska w Zachęcie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 13:30
Historycy sztuki datują ten okres od "odwilży", czyli roku 1957. Prace klasyków nowoczesnej sztuki polskiej oglądać można w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Max Ernst – surrealista z ptasią obsesją

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2016 15:31
- Chcemy pokazać niezwykłą osobowość twórczą artysty, który wręcz poraża swoją płodnością. Potrafił on tworzyć po kilkanaście prac dziennie - mówi Monika Rydygier z Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zderzenie dwóch "bestii". Dunikowski kontra Rodin

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2016 17:45
- Muszę z dumą stwierdzić, że Dunikowski świetnie sobie radzi w porównaniu z Rodinem. To zestawienie jest ciekawe, bo dzieli ich pokolenie, kultura, w której wyrośli oraz obyczajowość Polski i Francji - mówi kuratorka wystawy w warszawskiej Królikarni, Agnieszka Tarasiuk.
rozwiń zwiń