Wielcy polscy podróżnicy, którzy zadziwiali i odkrywali świat

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 08:00
- Kazimierz Nowak, który wędrował rowerem przez Afrykę, był bardzo ciekawą postacią. Co piękne, to czółno, które zbudował, by przepłynąć część trasy, nazwał od imienia żony Maryś - opowiada Maria Pilich, pisarka.
Audio
  • Maria i Przemysław Pilichowie opowiadają o wielkich polskich podróżnikach (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Publikacja przybliża sylwetki ponad 30 polskich podróżników, począwszy od żyjącego w XIII wieku Benedykta Polaka uznawanego za pierwszego polskiego podróżnika i prekursora polskiej geografii do profesora Ryszarda Wiktora Schramma - wybitnego biochemika, polarnika i alpinisty
Publikacja przybliża sylwetki ponad 30 polskich podróżników, począwszy od żyjącego w XIII wieku Benedykta Polaka uznawanego za pierwszego polskiego podróżnika i prekursora polskiej geografii do profesora Ryszarda Wiktora Schramma - wybitnego biochemika, polarnika i alpinistyFoto: materiały prasowe

Wyd. Muza Wyd. Muza

Maria i Przemysław Pilichowie w książce "Wielcy podróżnicy, którzy odkrywali świat" przybliżają sylwetki 33 Polaków, którzy zajmowali się bardzo różnymi profesjami. Autorzy nie ukrywają, że mieli wielki kłopot z wyborem bohaterów, bo wielu rodaków wsławiło się podróżowaniem.

- Mimo całego wielkiego szacunku, nie poruszyliśmy tutaj tematu np. Arkadego Fiedlera, bo jest na jego temat wiele opracowań, książek oraz publikacji jego wnuka. Staraliśmy się wybrać bohaterów znanych, ale może nie aż tak bardzo - opowiada Maria Pilich.

Nazwy kwiatów, roślin, minerałów – co jeszcze zostało nazwane, by oddać cześć polskim podróżnikom? Kim był tajemniczy mnich, który ćwierć wieku przed Marco Polo dotarł do Azji? Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: Maria i Przemysław Pilichowie (autorzy książki "Wielcy podróżnicy, którzy odkrywali świat")

Data emisji: 15.09.2016

Godzina emisji: 19.46

sm/mg

 

Czytaj także

Archeolodzy przywracają pamięć o Wielkiej Wojnie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 23:11
- Rejon Rawki i Bzury to obszar, na którym doszło do jednego z pierwszych lub, jak powiedzą niektórzy, pierwszego użycia broni chemicznej na froncie wschodnim i były to dramatyczne wydarzenia - mówi dr hab. Anna Zalewska, historyk i archeolog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Quo vadis" jak "Gra o tron". Sukces, który nie mija z upływem czasu

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 23:38
Gdyby "Quo vadis" porównać do dzisiejszej literatury, to byłaby to np. "Gra o tron". - 23 włoskie przekłady, do 1939 roku wydano ją 100 razy. Powodzenie tej książki było ogromne i do dziś znajdziemy ją w księgarniach na całym świecie - mówi prof. Jerzy Miziołek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Królowa Egiptu z brodą. Nieznana faraon Hatszepsut

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 22:15
- Gdyby Hatszepsut nie rządziła mądrze, mogłoby nie dojść do wielkiego rozkwitu Egiptu. Ona tak poprowadziła kraj, że przetrwał kryzysowy moment i zorganizowała go w sposób, który pozwolił na pomyślne funkcjonowanie przez kolejne kilkaset lat – mówi Bartosz Nowacki, archeolog.
rozwiń zwiń