Cichociemny jak "upiór", którego panicznie bali się Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 08:45
- Niemcy panicznie bali się Hieronima Dekutowskiego. Był postrzegany jak upiór, który zjawiał się znikąd, rozbijał niemieckie oddziały i znikał - opowiada historyk Grzegorz Hanula.
Audio
  • Kim byli i jaką działalnością wsławili się Marian Gołębiewski ps. " Irka" i Hieronim Dekutowski ps. "Zapora"? (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Hieronim Dekutowski i Zdzisław Broński, 1947 r.
Hieronim Dekutowski i Zdzisław Broński, 1947 r.Foto: Wikimedia Commons/Domena publiczna/IPN

W przypadku Cichociemnych, dość często jako najważniejszy element życia pojawia się formacja domu rodzinnego, tradycji i harcerstwa. Nie inaczej było też w przypadku Hieronima Dekutowskiego, znanego pod pseudonimem "Zapora" oraz Mariana Gołębiewskiego, "Irka". - Dekutowski wyniósł zarówno z domu, jak i swojego środowiska wartości, którym pozostał wierny do końca życia - opowiada historyk.

W programie mówiliśmy o tym, jak przebiegało szkolenie obu Cichociemnych i jakie były ich losy. Kogo udało im się uratować? W jakich akcjach brali udział? Czy znaleziono miejsce pochówku bohaterów?

***

Tytuł audycji: Eureka – kultura i nauka

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: Grzegorz Hanula (historyk)

Data emisji: 21.09.2016

Godzina emisji: 20.17

sm/tj

Czytaj także

Elżbieta Zawacka - jedyna kobieta wśród cichociemnych

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 13:20
Spośród kilkunastu ochotniczek, które rozpoczęły kurs przygotowujący do służby w szeregach cichociemnych jedyną, która go ukończyła była Elżbieta Zawacka ps. "Zo".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żmudzin" - intrygujący cichociemny

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 00:17
- Bolesław Kontrym "Żmudzin" jest tak barwną i ciekawą postacią, że jego życiorysem można by obdzielić kilka osób. Powstaniec warszawski, cichociemny, człowiek wielowymiarowy, a przy tym intrygujący - mówi Grzegorz Hanula, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragiczny los ciechociemnych. "Zamiast świętować, byli torturowani"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 00:59
- Ludzie, którzy powinni świętować to, jak bardzo o Polskę zabiegali, walczyli zarówno w Londynie, jak i w Polsce, nie mogli się cieszyć wolnością. Nie tylko wolność, ale i życie zostało im odebrane - mówi historyk, Grzegorz Hanula.
rozwiń zwiń