Krwawy pogromca bolszewików o życiu jak z filmu

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2016 22:17
- Baron Roman von Ungern-Sternberg najbardziej został zapamiętany nie dlatego, że walczył przeciwko Chińczykom, a właśnie przeciw bolszewikom - mówi fotografik, Elżbieta Sęczykowska.
Audio
  • Co wiemy o życiu barona Ungerna? (Eureka - kultura i nauka/ Jedynka)
Roman von Ungern-Sternberg
Roman von Ungern-Sternberg Foto: Wikipedia Commons/ Domena Publiczna

Baron Roman von Ungern-Sternberg, rosyjski generał i dowódca Azjatyckiej Dywizji Konnej na Dalekim Wschodzie, pochodził z niemieckiej rodziny. Jego życie było pełne przygód niczym z filmu sensacyjnego: miał epizod na Syberii, który skończył się szramą na czole do końca życia, cudem udało mu się uratować z tonącej na Morzu Bałtyckim barki i na zawsze pozostał wierny swojej pierwszej miłości, która zginęła wówczas.

- Ważne były jego talenty i inteligencja. Ungern był niezwykle błyskotliwy, znał języki, odznaczał się nieprawdopodobną charyzmą i wielkim szacunkiem w wojsku jako asceta, i człowiek wielkiej dyscypliny - opowiada Elżbieta Sęczykowska.

Z kim walczył baron? Jaki wyglądał Ungern i jaki był jego charakter? Czy baron palił opium i jak wpłynęło to na jego zachowanie?  Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Eureka - kultura i nauka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: Elżbieta Sęczykowska (fotografik), Ryszard Palczewski (podróżnik)

Data emisji: 23.09.2016

Godzina emisji: 19.40

sm/gs

Czytaj także

Wyjątkowa rekonstrukcja Obławy Augustowskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 23:35
- Zarówno Obława Augustowska, jak i rekonstrukcja za sprawą nagrody historycznej, którą otrzymaliśmy jest z nami wciąż blisko - podkreśla Magdalena Wołowska-Rusińska z Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tragiczny los ciechociemnych. "Zamiast świętować, byli torturowani"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 00:59
- Ludzie, którzy powinni świętować to, jak bardzo o Polskę zabiegali, walczyli zarówno w Londynie, jak i w Polsce, nie mogli się cieszyć wolnością. Nie tylko wolność, ale i życie zostało im odebrane - mówi historyk, Grzegorz Hanula.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lux in Oriente - Lux ex Oriente". Polska na przedmurzu chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 11:50
- Polska od początku była postrzegana jako pierwszy kraj na wschodzie Europy, który bronił chrześcijaństwa - mówiła w Jedynce Maja Baran z Muzeum Narodowego w Gdańsku o wystawie "Lux in Oriente - Lux ex Oriente. Polska i Stolica Apostolska 1050 lat historii".
rozwiń zwiń