Przemyk i Leonowicz w spektaklu wg Cohena

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 12:15
W Teatrze Starym w Lublinie trwają próby do spektaklu muzycznego "Boogie Street". Scenariusz powstał na podstawie wierszy z tomu "Księgi tęsknoty" słynnego kanadyjskiego wokalisty i poety.
Audio
  • Renata Przemyk i Wojciech Leonowicz o spektaklu "Boogie Street"
Renata Przemyk
Renata PrzemykFoto: PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Jak przyznaje Renata Przemyk, na ulicy Boogie jest "cała istota człowieczeństwa". - To świat szalenie ciekawy, czasem mroczny, a czasem tak jasny, że razi w oczy.

Wokalistka podkreśla też, że Leonard Cohen, dziś znany głównie z takich przebojów, jak "Susanne", "Hallelujah" i "Dance Me To The End of Love", nie od razu zajmował się muzyką. - Zaczął jako poeta. Za sprawą swojego dziadka-rabina zagłębiał się w mistyczne przestrzenie, znakomicie poruszał się w religiach i mitologiach. Potem były bardzo odważne próby prozatorskie. Dopiero później pojawiła się muzyka - mówi Renata Przemyk.

Z kolei aktor Wojciech Leonowicz, który towarzyszy jej na scenie, wyjaśnia, że myślą przewodnią spektaklu jest poszukiwanie istoty szczęścia. - Mamy tęsknotę za czymś, do czegoś dążymy, ale czy potrafimy to nazwać? - zastanawia się.

Spektakl reżyseruje Iwona Jera. W audycji posłuchacie obszernych muzycznych fragmentów przedstawienia. Działaniom Teatru Starego w Lublinie patronuje radiowa Jedynka.

***

Tytuł audycji: "Lato z Radiem Extra"

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Rozmawiała: Martyna Podolska

Gość: Renata Przemyk (wokalistka) i Wojciech Leonowicz (aktor)

Data emisji: 17.09.2017

Godzina emisji: 20.15

mg/bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To dzięki reżyserowi z papieru mają wykluć się ludzie"

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2016 08:00
- Wielkie mozartowskie czy verdiowskie partytury stają się arcydziełem dopiero, gdy zostaną wykonane, a role są przejmujące, gdy zostaną zagrane na scenie – mówi Ewelina Pietrowiak, reżyserka teatralna i operowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa Singera. "Kultura żydowska jest tam, gdzie my"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 14:57
Gołda Tencer, pomysłodawczyni festiwalu i szefowa Teatru Żydowskiego zapowiada bogaty program XIII edycji festiwalu Warszawa Singera, który potrwa w tym roku do 4 września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Satanowski i jego 100 piosenek

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 17:10
Kompozytor, twórca piosenek śpiewanych m.in. przez Krystynę Jandę, Piotra Fronczewskiego, Hannę Banaszak, Ewę Błaszczyk, Piotra Machalicę, wydał 5-płytowy album z setką swoich kompozycji. To prezent, który artysta zrobił sobie na 69 urodziny.
rozwiń zwiń