Raphael Rogiński w duecie z kurpiowską pieśniarką Genowefą Lenarcik

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 22:12
- Płytę "Zaświeć Niesiącku…" nagraliśmy w lesie na Suwalszczyźnie i mam wrażenie, że jest czymś, co zrobiłem dla Polski, i jest pewnym podsumowaniem - mówi muzyk, Raphael Rogiński.
Audio
  • Raphael Rogiński opowiada o fascynacji Kurpiami i projekcie Żywizna (Noc z Jedynką)
Duet Żywizna
Duet ŻywiznaFoto: Facebook Żywizna/materiały prasowe

Raphael Rogiński po raz drugi z rzędu został nominowany do Paszportów Polityki w kategorii muzyka. Po dźwiękach z tradycji żydowskiej, afrykańskiej czy bluesowej sięgnął po polskie ludowe pieśni, co zaowocowało projektem Żywizna, czyli po kurpiowsku "natura", i płytą "Zaświeć Niesiącku…".  A wszystko zaczęło się od momentu, w którym po raz pierwszy usłyszał kurpiowską pieśniarkę, Genowefę Lenarcik. Do tradycyjnych teksów z serca Puszczy Zielonej powstały współczesne brzmienia gitary elektrycznej.

- Nagle okazało się, że ktoś wyśpiewuje to, co ja widzę i wtedy przysiągłem sobie, że będę grał z Genowefą Lenarcik. Był to pierwszy raz, gdy poczułem, że mogę coś zrobić z polskim folklorem źródłowym i do czegoś się przydać - opowiada Raphael Rogiński.

Miody, gwara czy wyjątkowa historia - co przyciągnęło muzyka do Kurpi? Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Noc z Jedynką

Prowadzący: Maciej Szajkowski

Gość: Raphael Rogiński (gitarzyszta, improwizator, kompozytor, etnomuzykolog i animator kultury) 

Data emisji: 13.01.2017

Godzina emisji: 02.09

sm/mg

Czytaj także

Odważna płyta Lory Szafran poświęcona Leonardowi Cohenowi

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 18:44
- Pracując nad dziełami Leonarda Cohena, pomyślałam, że nie mogę go naśladować, tylko spróbować przetworzyć te utwory i potraktować je jak materiał muzyczny - opowiada wokalistka Lora Szafran.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To, co dobre wraca. Krystyna Sienkiewicz w nowym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 18:19
- Dbamy o to, by to, co było, a nie wraca, wróciło drugi raz w nowych wykonaniach – zapowiada wyjątkowy koncert Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Patrz dalej niż widzisz". Jerzy Wasowski dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 17:51
"Zawsze patrz dalej niż widzisz" i "czerwień, kiedy się wstydzisz" to tylko niektóre ze wskazówek, jakie Jerzy Wasowski zawarł w swoich utworach dla dzieci. - Tata uważał, że to najważniejszy dział jego twórczości - mówi Grzegorz Wasowski.
rozwiń zwiń