X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzysztof Wyszkowski: pogromy w Jedwabnem i Kielcach były prowokacjami

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2016 16:11
- Jedwabne i zbrodnie popełnione na Żydach w okolicznych miasteczkach i wsiach były "odpryskami aktu inauguracyjnego", którym było spalenie synagogi w Białymstoku w czerwcu 1941 - mówił Krzysztof Wyszkowski, działacz opozycji w czasach PRL i dziennikarz.
Audio
  • Krzysztof Wyszkowski o stosunkach polsko-żydowskich (Jedynka)
Krzysztof Wyszkowski
Krzysztof WyszkowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Spalenie świątyni z Żydami było widocznym przesłaniem zarówno dla Niemców, ale i dla całej ludności i samych Żydów - oto, co z wami będzie. Niesamowitym jest fakt, że tak wielu Żydów pozostało w swoich miejscach czekając biernie na zrządzenie losu - podkreślił.

Krzysztof Wyszkowski zwrócił uwagę na fakt, że dwa tygodnie po spaleniu synagogi w Białymstoku doszło do pogromu w Jedwabnem. - Przyjęta ogólnie wersja jest taka, że zrobili to Polacy przy milczącej zgodzie Niemców - powiedział.

Posłuchaj także >>>
Wielkia Synagoga przy ulicy Suraskiej w Białymstoku 1200.jpg
Wstrząsający reportaż "Ostatni szabat" Agnieszki Czarkowskiej

Dodał, że według historyków w Jedwabnem spłonęło około 200-300 osób. - To wszystko musiało dziać się za zgodą i na polecenie Niemców. Niewątpliwie chętnymi pomocnikami byli Polacy, ludzie z marginesu społecznego, którzy wysługiwali się sowieckiemu okupantowi i za chwilę robili to samo dla okupanta niemieckiego. To nie byli zwykli Polacy, zwykli sąsiedzi, w tym sensie to propagandowe nadużycia, które mają posłużyć do stworzenia wstrząsającego obrazu, który ma poruszyć sumienie, ale nie są to ustalenia historyczne - zaznaczył.

Krzysztof Wyszkowski uważa, że prowokacja jest właściwym słowem odnoszącym się do Jedwabnego. - Polacy nie są narodem aniołów, który nie ma osobników zdolnych od popełniania zbrodni, ale w takich sprawach jak II wojna światowa liczy się stosunek ogółu społeczeństwa a najbardziej stosunek instytucji reprezentującej te społeczeństwa. To szokujący antypolonizm mówienie, że w zbrodni w Jedwabnem wziął udział jakiś Polak czy grupa i że naród polski jest obciążony odpowiedzialnością za tą zbrodnię, to jest nieprawda i nie wolno tego powtarzać - powiedział.

Według publicysty wydarzenia kieleckie z lipca 1946 roku podobnie jak w Jedwabnem były prowokacją, ale tym razem przeprowadzoną przez sowietów. - Stalin stał wobec poważnego zadania, jak przekonać zachodnią opinię publiczną, że władztwo sowieckie nad Polakami jest potrzebne i uzasadnione. Takim argumentem, który miał Zachód przekonać była właśnie prowokacja kielecka, gdzie NKWD czy pomocy KBW i UB zaatakowało grupę Żydów, organizując bezpośrednio prowokację i mordując ich - powiedział Krzysztof Wyszkowski.

***

Prowadziła: Dorota Truszczak

Gość: Krzysztof Wyszkowski (działacz opozycji w czasach PRL, dziennikarz, członek Kolegium IPN)

Data emisji: 26.06.2016

Godzina emisji: 14.10

to/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szatańska i anielska narracja w ocenie pogromów na Żydach

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 10:54
- Zadaniem historyka jest odtworzyć co się rzeczywiście stało. Nie wyklucza to udziału w pogromie Polaków, ale też nie wyklucza udziału komunistów czy też szerzej zakrojonego planu - mówi prof. Marek Chodakiewicz.
rozwiń zwiń