X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Abp Tadeusz Kondrusiewicz: pierwszy odprawię nabożeństwo po chińsku

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 12:31
Zdaniem gościa Jedynki należy zrewidować podgląd, że katolicy na Białorusi to wyłącznie Polacy, a Kościół katolicki jest tam wyłącznie polski. - Kiedyś tak się mówiło. Trzeba jednak odejść od tego stereotypu, im szybciej tym lepiej - mówił zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi.
Audio
  • Abp. Tadeusz Kondrusiewicz o sytuacji Kościoła katolickiego na Białorusi (Cały ten świat/Jedynka)
Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz  jest metropolitą mińsko-mohylewskim od 2007 roku
Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz jest metropolitą mińsko-mohylewskim od 2007 rokuFoto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz przyznał, że tego typu rozróżnienie istniało jeszcze pod koniec lat 80. i na początku lat 90. XX wieku. - Siłą rzeczy większość nabożeństw była odprawiana po polsku, bo nie istniały nawet tłumaczenia na język białoruski. To się zmieniło. Dzisiaj wszystkie księgi liturgiczne są wydane i przetłumaczone, nie ma z tym problemu - powiedział.

Jego zdaniem wiele zależy też od regionu Białorusi i potrzeb ludzi, którym należy służyć. - Jeśli na Białorusi pojawią się Chińczycy-katolicy to będą pierwszym, który odprawi nabożeństwo w ich języku - zapewnił gość Jedynki.

Biskup Kondrusiewicz przypomniał też, że największe skupiska Polaków zamieszkują grodzieńszczyznę. W związku z tym zachował się też język polski, jest kilka polskich szkół i ludzie mają częstsze kontakty z Polską. - Im dalej na wschód, tym gorzej pod tym względem. W mińskiej archidiecezji 16 proc. nabożeństw odprawiana jest w języku polskim, wszystkie inne są po białorusku - podkreślał duchowny.

W audycji biskup Kondrusiewicz mówił też o rozwoju życia religijnego na Białorusi, kontaktach katolików z kościołem prawosławnym oraz o pomocy z Polski. Wspomniał również słowa Jana Pawła II, że Europa powinna oddychać dwoma płucami – zachodniego i wschodniego chrześcijaństwa.

***

Tytuł audycji: Cały ten świat

Rozmawiał: Krzysztof Renik

Gość: arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz (metropolita mińsko-mohylewski)

Data emisji: 4.09.2016

Godzina emisji: 21.09

tj/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Białoruś: władze namyśliły się i polscy księża nie będą jednak wydaleni

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 15:36
Decyzja o wydaleniu trzech polskich księży z Białorusi została ponownie rozpatrzona - zostaną, by służyć na Białorusi – poinformował BielaPAN sekretarz prasowy Konferencji Episkopatu Bialorusi ksiądz Jurij Sańko. Komunikat w tej sprawie zamieścił też na portalu catholic.by abp metropolita Tadeusz Kondrusiewicz.
rozwiń zwiń