Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem. Niespodzianki nie było

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2016 15:37
15 lipca minęło 606 lat od bitwy pod Grunwaldem, stoczonej w 1410 roku pomiędzy wojskiem polsko-litewskim, a armią Zakonu Krzyżackiego. Była to jedna z największych bitew średniowiecznej Europy, a zarazem - starcie dwóch najpotężniejszych armii tamtych czasów.
Audio
  • Andrzej Janisz i Wiesław Molak relacjonowali rekonstrukcje bitwy pod Grunwaldem (Labirynt historii/Jedynka)
Doroczna inscenizacja bitwy pod Grunwaldem, 16 bm. W 606. rocznicę bitwy, na polach grunwaldzkich pod Stębarkiem połączone siły polskie i litewskie, jak co roku, pokonały Zakon Krzyżacki
Doroczna inscenizacja bitwy pod Grunwaldem, 16 bm. W 606. rocznicę bitwy, na polach grunwaldzkich pod Stębarkiem połączone siły polskie i litewskie, jak co roku, pokonały Zakon KrzyżackiFoto: PAP/Tomasz Waszczuk

Dziennikarz radiowej Jedynki Andrzej Janisz przypomniał że 606 lat temu na bój przyjechali Flandryjczycy, rycerze z dalekiej Hiszpanii, Francuzi, Bawarczycy czy Szwabowie. - Oni wszyscy przyjechali po wielką przygodę, ale także po to, aby walczyć z poganami, bo tak przed wielką wojną mówiła propaganda zakonna, która pokazywała króla Władysława Jagiełłę jako poganina - mówił w relacji z rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem.

Co roku z okazji rocznicy tamtego wydarzenia, członkowie bractw rycerskich z całej Europy przedstawiają bitwę pod Grunwaldem. Spektakl przyciąga wielotysięczne rzesze widzów. Tegoroczna inscenizacja odbyła się w sobotę 16 lipca i zakończyła się bez niespodzianki. Wojska polsko-litewskie wraz ze sprzymierzonymi - tak jak przed wiekami - triumfowały nad Zakonem Krzyżackim.

***

Tytuł: Labirynt Historii

Prowadził: Andrzej JaniszWiesław Molak

Data emisji: 17.07.2016

Godzina emisji: 14.14

mfm/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grunwald 1410. Bitwa krwawa i ryzykowna

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2020 05:49
- Wino spływało na trupy poległych, których na miejscu obozu było wiele i widziano, jak zmieszane z krwią zabitych ludzi i koni płynęło czerwonym strumieniem aż na łąki wsi Stębarka - pisał o zwycięstwie Jan Długosz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grafik komputerowy, który raz w roku wciela się we Władysława Jagiełłę

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 15:18
- Jestem królem tylko pod Grunwaldem, natomiast na co dzień uczestniczę w normalnym życiu rekonstrukcyjnym - mówił w Jedynce Jacek Szymański, który od 1998 roku wciela się we Władysława Jagiełłę podczas rekonstrukcji słynnej bitwy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa pod Grunwaldem - największe zwycięstwo polskiego średniowiecza

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 06:00
"Wino spływało na trupy poległych, których na miejscu obozu było wiele i widziano, jak zmieszane z krwią zabitych ludzi i koni płynęło czerwonym strumieniem aż na łąki wsi Stębarka" - pisał o zwycięstwie Jan Długosz.
rozwiń zwiń