X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem. Niespodzianki nie było

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2016 15:37
15 lipca minęło 606 lat od bitwy pod Grunwaldem, stoczonej w 1410 roku pomiędzy wojskiem polsko-litewskim, a armią Zakonu Krzyżackiego. Była to jedna z największych bitew średniowiecznej Europy, a zarazem - starcie dwóch najpotężniejszych armii tamtych czasów.
Audio
  • Andrzej Janisz i Wiesław Molak relacjonowali rekonstrukcje bitwy pod Grunwaldem (Labirynt historii/Jedynka)
Doroczna inscenizacja bitwy pod Grunwaldem, 16 bm. W 606. rocznicę bitwy, na polach grunwaldzkich pod Stębarkiem połączone siły polskie i litewskie, jak co roku, pokonały Zakon Krzyżacki
Doroczna inscenizacja bitwy pod Grunwaldem, 16 bm. W 606. rocznicę bitwy, na polach grunwaldzkich pod Stębarkiem połączone siły polskie i litewskie, jak co roku, pokonały Zakon KrzyżackiFoto: PAP/Tomasz Waszczuk

Dziennikarz radiowej Jedynki Andrzej Janisz przypomniał że 606 lat temu na bój przyjechali Flandryjczycy, rycerze z dalekiej Hiszpanii, Francuzi, Bawarczycy czy Szwabowie. - Oni wszyscy przyjechali po wielką przygodę, ale także po to, aby walczyć z poganami, bo tak przed wielką wojną mówiła propaganda zakonna, która pokazywała króla Władysława Jagiełłę jako poganina - mówił w relacji z rekonstrukcji bitwy pod Grunwaldem.

Co roku z okazji rocznicy tamtego wydarzenia, członkowie bractw rycerskich z całej Europy przedstawiają bitwę pod Grunwaldem. Spektakl przyciąga wielotysięczne rzesze widzów. Tegoroczna inscenizacja odbyła się w sobotę 16 lipca i zakończyła się bez niespodzianki. Wojska polsko-litewskie wraz ze sprzymierzonymi - tak jak przed wiekami - triumfowały nad Zakonem Krzyżackim.

***

Tytuł: Labirynt Historii

Prowadził: Andrzej JaniszWiesław Molak

Data emisji: 17.07.2016

Godzina emisji: 14.14

mfm/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krwawa i ryzykowna bitwa pod Grunwaldem

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2019 06:15
- Wino spływało na trupy poległych, których na miejscu obozu było wiele i widziano, jak zmieszane z krwią zabitych ludzi i koni płynęło czerwonym strumieniem aż na łąki wsi Stębarka - pisał o zwycięstwie Jan Długosz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grafik komputerowy, który raz w roku wciela się we Władysława Jagiełłę

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 15:18
- Jestem królem tylko pod Grunwaldem, natomiast na co dzień uczestniczę w normalnym życiu rekonstrukcyjnym - mówił w Jedynce Jacek Szymański, który od 1998 roku wciela się we Władysława Jagiełłę podczas rekonstrukcji słynnej bitwy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa pod Grunwaldem - największe zwycięstwo polskiego średniowiecza

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2014 06:00
"Wino spływało na trupy poległych, których na miejscu obozu było wiele i widziano, jak zmieszane z krwią zabitych ludzi i koni płynęło czerwonym strumieniem aż na łąki wsi Stębarka" - pisał o zwycięstwie Jan Długosz.
rozwiń zwiń