My, z batalionu "Zośka" - wojenne wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2016 16:00
Przygotowania do powstańczego zrywu i dramatyczne wydarzenia w czasie walk - to temat audycji Dariusza Kwiatkowskiego. Poznajcie losy kilkorga żołnierzy, uczestników i świadków tamtych dni.
Audio
  • My, z batalionu "Zośka" - audycja Dariusza Kwiatkowskiego (Labirynt historii/Jedynka)
Żołnierze batalionu Zośka
Żołnierze batalionu "Zośka"Foto: Domena publiczna

Batalion Armii Krajowej "Zośka" to jeden z najsłynniejszych oddziałów walczących w Powstaniu Warszawskim. Jego szlak bojowy wiódł od Woli, poprzez Stare Miasto, Śródmieście, aż do Przyczółka Czerniakowskiego.

Batalion tworzyli przede wszystkim harcerze wywodzący się z warszawskich Grup Szturmowych. Przyjął nazwę "Zośka" dla upamiętnienia noszącego taki właśnie pseudonim Tadeusza Zawadzkiego, dowódcy Grup Szturmowych Chorągwi Warszawskiej, poległego przed Powstaniem w akcji na posterunek niemiecki w Sieczychach koło Wyszkowa.

Serwis specjalny poświęcony Powstaniu Warszawskiemu >>>

Wcześniej do legendy przeszła zorganizowana przez "Zośkę" akcja odbicia więźniów pod Arsenałem, w której uwolniono między innymi jego przyjaciela Jana Bytnara, pseudonim "Rudy". Z 520 żołnierzy walczących w batalionie "Zośka" podczas Powstania poległo 360...

***

Tytuł audycji: "Labirynt Historii"

Prowadzi: Dariusz Kwiatkowski

Data emisji: 7.07.2016

Godzina emisji: 14.10

mg

Czytaj także

Koncert w hołdzie powstańcom warszawskim. "Losy tysięcy mieszkańców stolicy"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 10:25
O 21.00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego zagra Andrzej Smolik wraz z Natalią Grosiak i Miłoszem Boryckim. Koncert będzie połączony z promocją płyty "Historie", do której artystów zainspirowały historie czterech osób, powstańców i mieszkańców Warszawy: Aliny Augustowskiej-Mrozowskiej, Ireny Łoś, Danuty Szlajmer, Henryka Stefana Kaweckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie Radio zaprasza na audycje poświęcone Powstaniu Warszawskiemu

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 14:50
Zbliża się 72. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Wszystkie Programy Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje związane z jednym z najważniejszych zrywów w historii naszego kraju.
rozwiń zwiń