X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kulisy Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2016 15:20
- Będąc pewnymi, że Warszawa jest już praktycznie zdobyta, bolszewicy zlekceważyli swoje rozciągnięte i odsłonięte na południowej flance frontu zachodniego boki. To właśnie tam 15 sierpnia uderzyło zgrupowanie dowodzone osobiście przez Józefa Piłsudskiego - mówi prof. Andrzej Nowak.
Audio
  • Kulisy Bitwy Warszawskiej 1920 roku (Labirynt historii/Jedynka)
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej w Ossowie pod Warszawą, 2014 r.
Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej w Ossowie pod Warszawą, 2014 r.Foto: PAP/Jakub Kamiński

Bitwa Warszawska, nazywana także Cudem nad Wisłą, rozegrała się w dniach 13–25 sierpnia 1920 roku, w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Nie tylko zadecydowała ona o niepodległości Polski, ale także zahamowała rozprzestrzenianie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Brytyjski polityk i pisarz Edgar Vincent zaliczył ją do 18 najważniejszych bitew w dziejach ludzkości.

Bitwa Warszawska 1920 - serwis specjalny >>>

W jaki sposób manewr polskich oddziałów pod wodzą Józefa Piłsudskiego przesądził o wygranej Polaków, kto i dlaczego nazwał tę potyczkę Cudem nad Wisłą, czy na pewno bitwa ta toczyła się w Warszawie, dowiesz się z nagrania audycji. Usłyszeć można tam również archiwalne wspomnienia uczestników Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

***

Tytuł audycji: "Labirynt Historii"

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: prof. Andrzej Nowak (znawca historii politycznej i myśli politycznej Europy Wschodniej XIX-XX wieku, historii stosunków polsko-rosyjskich, publicysta, nauczyciel akademicki, sowietolog, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, były redaktor naczelny dwumiesięcznika "Arcana", członek Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę)

Data emisji: 14.08.2016

Godzina emisji: 14.13

mg/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Piłsudski jakim go znałem i widziałem" - wspomnienia świadków historii

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 06:10
5 grudnia 1867 urodził się Józef Piłsudski, jedna z największych postaci w historii Polski, budząca jednocześnie ogromne kontrowersje już za swojego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piłsudski zakładał, że uda się rzucić Rosję sowiecką na kolana

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2016 17:00
- To, co zawiodło to, przede wszystkim nadzieja na masowe wsparcie Ukraińców dla sojuszu polsko-ukraińskiego, dla wspólnej walki przeciwko bolszewikom. Ukraińcy byli już bardzo zmęczeni ciągła wojną, zmieniającymi się okupacjami. A także w dużej masie byli podatni na hasła bolszewickie - opowiada prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa Warszawska zmieniła losy świata

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 11:00
Prawie dwutygodniowa Bitwa Warszawska, w kolejnym roku wojny polsko-bolszewickiej, rozpoczęła się 13 sierpnia 1920 roku walką o przedpole stolicy, m.in. o Radzymin, który kilkanaście razy przechodził z rąk do rąk.
rozwiń zwiń