I Zjazd Solidarności. "Gigantyczna demonstracja nadziei"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2016 16:58
35 lat temu w gdańskiej hali Olivia rozpoczął się I Zjazd NSZZ "Solidarność". Przebiegał on w dwóch turach: od 5 do 9 września i od 27 września do 7 października 1981 roku. W obradach wzięło udział 896 delegatów z 38 regionów.
Audio
  • I Zjazd Solidarności we wspomnieniach świadków i uczestników (Labirynt historii/Jedynka)
Ostatni dzień drugiej tury i zakończenie I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność w hali Olivia. Nz. przewodniczący związku Lech Wałęsa (3L)
Ostatni dzień drugiej tury i zakończenie I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" w hali Olivia. Nz. przewodniczący związku Lech Wałęsa (3L) Foto: Grzegorz Rogiński/PAP

Dla prof. Andrzeja Friszke I Zjazd NSZZ "Solidarność" był naturalną konsekwencją rozwoju organizacyjnego związku. – Po powstaniu Solidarności jej władze były traktowane jako tymczasowe. Nie pochodziły bowiem z bezpośrednich wyborów. Było oczywiste, że proces organizowania związku musi być zakończony przez powszechne wybory w obrębie tego związku, idące od szczebli zakładowych, przez regionalne, aż do ogólnopolskiego - tłumaczy historyk.

Jednym z najmłodszych obserwatorów zjazdu był Piotr Semka, uczeń III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. Miał wtedy niecałe 16 lat, był korespondentem trójmiejskiego pisma ruchu młodzieży szkolnej "Uczeń". - Była to gigantyczna demonstracja nadziei przetrwania Solidarności. Już zaczynało się wtedy wdzierać takie niejasne przekonanie, że władza przestała się cofać i powoli szykuje konfrontację, ale mimo tego chciano zademonstrować siłę Solidarności - wspomina dziennikarz i publicysta.

O przebiegu I Zjazdu NSZZ "Solidarność" i jego postanowieniach dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Labirynt Historii"

Prowadzi: Paweł Lekki

Data emisji: 4.09.2016

Godzina emisji: 14.11

pg/jp

Czytaj także

Sierpień '80 we Wrocławiu. "Nikt nie był wrogiem"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2016 10:30
Tomasz Surowiec zatrzymał tramwaje i autobusy, Adam Skowroński działał w opozycji, więc poparcie protestu było dla niego oczywiste.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sierpień ’80 we wspomnieniach uczestników

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 12:13
Z okazji 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych radiowa Jedynka przez cały dzień prezentować będzie wspomnienia uczestników wydarzeń, które rozegrały się w sierpniu 1980 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sierpień’80. "To były mądre i dalekowzroczne postulaty"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 13:24
- Sierpniowe żądania strajkujących są dobrymi wytycznymi dla kolejnych rządów i cały czas są do zrealizowania – mówi w audycji "W samo południe" były przewodniczący NSZZ Solidarność Marian Krzaklewski.
rozwiń zwiń