Potęga powielaczy. Druk jako broń w walce z komunizmem

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2016 17:20
Jesiennym rankiem w 1976 roku 25-letni Piotr Jegliński miał w Dreźnie dwie ciężkie walizy i plecak. Z trudem wysiadł z dalekobieżnego pociągu Paryż-Moskwa na opustoszały peron. Nikt poza nim nie wiedział, że w plecaku ukryty jest niewielki amatorski powielacz, a walizy są wypakowane antykomunistyczną literaturą.
Audio
  • Potęga powielaczy. Druk jako broń w walce z komunizmem (Labirynt historii/Jedynka)
Nazwa powstałego w 1977 roku pisma Zapis wiązała się z zapisem cenzorskim, określającym jakie treści nie mogą zostać opublikowane. Pismo miało być właśnie miejscem druku tekstów objętych zapisem
Nazwa powstałego w 1977 roku pisma "Zapis" wiązała się z zapisem cenzorskim, określającym jakie treści nie mogą zostać opublikowane. Pismo miało być właśnie miejscem druku tekstów objętych zapisemFoto: PAP/Tomasz Abramowicz

To już drugi raz, gdy Piotr próbuje przemycić powielacz z Francji do Polski, aby wspomóc nielegalny ruch wydawniczy w PRL. Jeśli zostanie zdemaskowany, grozi mu wieloletnie więzienie.

Jak udało się przewieźć powielacz do Polski? Dlaczego Jan Nowak-Jeziorański był przeciwny sprowadzaniu powielaczy? Jak rodziło się pismo "Zapis"? Jak wyglądało przepisywanie komunikatów trafiających do drugiego obiegu? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: "Labirynt historii"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Goście: Konrad Bieliński, Wojciech Butkiewicz, Piotr Jegliński, Janusz Krupski, Paweł Nowacki, Wit Wójtowicz

Data emisji: 11.09.2016

Godzina emisji: 14.13

gs/jp

Czytaj także

Korespondencja Giedroycia z Janem Nowakiem Jeziorańskim

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 10:15
rozwiń zwiń

Czytaj także

Były wicedyrektor Rozgłośni Polskiej RWE: los dał mi szansę

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2016 13:43
- Mogłem dojrzewać wśród ludzi, którzy byli elitą II RP - wspominał w Jedynce Lechosław Gawlikowski, autor książki "Pracownicy Radia Wolna Europa. Biografie zwykłe i niezwykłe".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konferencja w Jałcie. Tam przypieczętowano los Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2016 16:00
- Od czerwca 1941 roku, kiedy Stalin z sojusznika Hitlera stał się sojusznikiem aliantów, Polska zaczyna zawadzać. Nie zaczyna się od Jałty, ona jest jego kolejnym, logicznym krokiem. Z punktu Wielkiej Brytanii Polska nic nie znaczyła. Była czwartym co do wielkości aliantem, ale Sowieci mieli miliony żołnierzy i ginęli milionami, a Brytyjczycy ani Amerykanie nie musieli. Polacy to taki fajny symbol – ocenia Marek Jan Chodakiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

I Zjazd Solidarności. "Gigantyczna demonstracja nadziei"

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2016 16:58
35 lat temu w gdańskiej hali Olivia rozpoczął się I Zjazd NSZZ "Solidarność". Przebiegał on w dwóch turach: od 5 do 9 września i od 27 września do 7 października 1981 roku. W obradach wzięło udział 896 delegatów z 38 regionów.
rozwiń zwiń