X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Witkacy w piekle II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 17:10
23 sierpnia 1939 roku ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i ZSRR Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow podpisali pakt o nieagresji, a także tajny protokół mówiący o planowanym podziale terytoriów Polski, republik bałtyckich, Finlandii i Rumunii.
Audio
  • Tajemnicze samobójstwo Witkacego na początku II wojny światowej (Labirynt historii/Jedynka)
Witkacy, autoportret
Witkacy, autoportretFoto: Domena publiczna

1 września 1939 roku Hitler zaatakował Rzeczpospolitą, a 17 września do ataku przyłączył się Związek Radziecki, który uderzył od wschodu. Świadkowie tamtych wydarzeń wspominają, że początkowo polska ludność nie miała pewności, czy Armia Czerwona przybyła jako wróg, czy jako sojusznik. Szybko okazało się jednak, że ZSRR dąży do unicestwienia Polski, a radzieccy żołnierze dopuszczają się zbrodni wojennych.

Paniczny strach przed sowietami, a także totalitaryzmem, odczuwał Witkacy - ekscentryczny pisarz, malarz, filozof i weteran I wojny światowej. W 1939 roku wraz ze swoją kochanką Czesławą postanowił popełnić samobójstwo...

***

Tytuł audycji: "Labirynt Historii"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 18.09.2016

Godzina emisji: 14.12

mg/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Historie zapamiętane. Sowieci niszczyli wszystko, co związane z państwem polskim

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 09:09
17 września przypada 75. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. W cyklu "Historie zapamiętane" świadkowie tamtych dni opowiadają o życiu podczas okupacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opowieść o żołnierkach zwanych "pestkami"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 14:40
Książka "Dziewczyny od Andersa" Agnieszki Lewandowskiej-Kąkol to historia 19 kobiet, które przeszły szlak bojowy z 2 Korpusem Polskim. Koledzy z Polskiej Armii na Zachodzie nazywali je "pestkami" (od Pomocniczej Służby Kobiet).
rozwiń zwiń