Powielacz dla podziemia. KUL i grupa Janusza Krupskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2016 17:31
W połowie lat 70. XX wieku, pod rządami I sekretarza PZPR Edwarda Gierka, realny socjalizm w Polsce zdawał się być w rozkwicie. Jedną z nielicznych enklaw wolności był wtedy Katolicki Uniwersytet Lubelski, gdzie azyl znajdowali studenci, którzy nie mogli lub nie chcieli uczyć się gdzie indziej.
Audio
  • Powielacz dla podziemia. KUL i grupa Janusza Krupskiego (Labirynt historii/Jedynka)
Pierwszy powielacz, z jakiego w latach 70. XX wieku korzystała opozycja, przemycił do kraju student z Lublina Wit Wójtowicz (zdjęcie ilustracyjne)
Pierwszy powielacz, z jakiego w latach 70. XX wieku korzystała opozycja, przemycił do kraju student z Lublina Wit Wójtowicz (zdjęcie ilustracyjne)Foto: PAP/Damazy Kwiatkowski

Janusz Krupski studiował historię na KUL od 1970 roku. W Lublinie poznał Piotra Jeglińskiego i Bogdana Borusewicza. Wspólne postanowili zdobyć powielacz i wydawać książki poza cenzurą. Krupski stworzył na KUL niezależną organizację. Dla wielu studentów, w tym m.in. Pawła Nowackiego i Wojciecha Butkiewicza, szybko stał się liderem i niekwestionowanym autorytetem.

W czerwcu 1976 roku rząd ogłosił drastyczne podwyżki cen sięgające 70 proc. Zastrajkowali robotnicy Radomia, Ursusa i Płocka, ale ich bunt został brutalnie stłumiony. Paradoksalnie represje umocniły opór społeczny. Krupski i Borusewicz zaangażowali się w organizowanie pomocy dla represjonowanych. We wrześniu 1976 roku z inicjatywy Antoniego Macierewicza i Piotra Naimskiego powstał Komitet Obrony Robotników, do którego przyłączyli się Jan Józef Lipski, Jacek Kuroń, prof. Edward Wnuk-Lipiński, pisarze i dysydenci. Tymczasem w Lublinie doszło do innego przełomu...

W audycji  wykorzystano m.in.  materiały z Archiwum Pracowni Historii Mówionej Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie:

Wywiady z  Iloną Lisik-Stepek, Januszem Rucińskim, Wojciechem Smolińskim, Witem Wójtowiczem i Januszem Krupskim nagrała Wioletta Wejman

***

Tytuł audycji: "Labirynt Historii"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 25.09.2016

Godzina emisji: 14.12

tj/mk

Czytaj także

Potęga powielaczy. Druk jako broń w walce z komunizmem

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2016 17:20
Jesiennym rankiem w 1976 roku 25-letni Piotr Jegliński miał w Dreźnie dwie ciężkie walizy i plecak. Z trudem wysiadł z dalekobieżnego pociągu Paryż-Moskwa na opustoszały peron. Nikt poza nim nie wiedział, że w plecaku ukryty jest niewielki amatorski powielacz, a walizy są wypakowane antykomunistyczną literaturą.
rozwiń zwiń