X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powielacz dla podziemia. KUL i grupa Janusza Krupskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2016 17:31
W połowie lat 70. XX wieku, pod rządami I sekretarza PZPR Edwarda Gierka, realny socjalizm w Polsce zdawał się być w rozkwicie. Jedną z nielicznych enklaw wolności był wtedy Katolicki Uniwersytet Lubelski, gdzie azyl znajdowali studenci, którzy nie mogli lub nie chcieli uczyć się gdzie indziej.
Audio
  • Powielacz dla podziemia. KUL i grupa Janusza Krupskiego (Labirynt historii/Jedynka)
Pierwszy powielacz, z jakiego w latach 70. XX wieku korzystała opozycja, przemycił do kraju student z Lublina Wit Wójtowicz (zdjęcie ilustracyjne)
Pierwszy powielacz, z jakiego w latach 70. XX wieku korzystała opozycja, przemycił do kraju student z Lublina Wit Wójtowicz (zdjęcie ilustracyjne)Foto: PAP/Damazy Kwiatkowski

Janusz Krupski studiował historię na KUL od 1970 roku. W Lublinie poznał Piotra Jeglińskiego i Bogdana Borusewicza. Wspólne postanowili zdobyć powielacz i wydawać książki poza cenzurą. Krupski stworzył na KUL niezależną organizację. Dla wielu studentów, w tym m.in. Pawła Nowackiego i Wojciecha Butkiewicza, szybko stał się liderem i niekwestionowanym autorytetem.

W czerwcu 1976 roku rząd ogłosił drastyczne podwyżki cen sięgające 70 proc. Zastrajkowali robotnicy Radomia, Ursusa i Płocka, ale ich bunt został brutalnie stłumiony. Paradoksalnie represje umocniły opór społeczny. Krupski i Borusewicz zaangażowali się w organizowanie pomocy dla represjonowanych. We wrześniu 1976 roku z inicjatywy Antoniego Macierewicza i Piotra Naimskiego powstał Komitet Obrony Robotników, do którego przyłączyli się Jan Józef Lipski, Jacek Kuroń, prof. Edward Wnuk-Lipiński, pisarze i dysydenci. Tymczasem w Lublinie doszło do innego przełomu...

W audycji  wykorzystano m.in.  materiały z Archiwum Pracowni Historii Mówionej Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" w Lublinie:

Wywiady z  Iloną Lisik-Stepek, Januszem Rucińskim, Wojciechem Smolińskim, Witem Wójtowiczem i Januszem Krupskim nagrała Wioletta Wejman

***

Tytuł audycji: "Labirynt Historii"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 25.09.2016

Godzina emisji: 14.12

tj/mk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Potęga powielaczy. Druk jako broń w walce z komunizmem

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2016 17:20
Jesiennym rankiem w 1976 roku 25-letni Piotr Jegliński miał w Dreźnie dwie ciężkie walizy i plecak. Z trudem wysiadł z dalekobieżnego pociągu Paryż-Moskwa na opustoszały peron. Nikt poza nim nie wiedział, że w plecaku ukryty jest niewielki amatorski powielacz, a walizy są wypakowane antykomunistyczną literaturą.
rozwiń zwiń