Czy ksiądz Jerzy Popiełuszko musiał zginąć?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016 18:00
19 października 1984 roku Polskę obiegła wiadomość o porwaniu księdza Jerzego. Do tragicznych wydarzeń doszło w Górsku na trasie Bydgoszcz Warszawa, trzysta kilometrów od stolicy.
Audio
  • Czy ksiądz Jerzy Popiełuszko musiał zginąć? (Labirynt Historii/Jedynka)
W muzeum Izby Pamięci KWK Wujek w Katowicach została 13.09.2015 otwarta wystawa pt. Nasz duszpasterz i my. Ks. Jerzy Popiełuszko w fotografii Jerzego Szóstki. Wystawa towarzyszyła startowi X Pielgrzymki Biegowej Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego do grobu ks. Jerzego Popiełuszki
W muzeum Izby Pamięci KWK Wujek w Katowicach została 13.09.2015 otwarta wystawa pt. "Nasz duszpasterz i my. Ks. Jerzy Popiełuszko w fotografii Jerzego Szóstki". Wystawa towarzyszyła startowi X Pielgrzymki Biegowej Ku Czci Męczenników Stanu Wojennego do grobu ks. Jerzego PopiełuszkiFoto: PAP/Marek Zimny

Słuchaj i czytaj także >>>
I Zjazd Solidarności 1200 PAP.jpg
I Zjazd Solidarności. "Gigantyczna demonstracja nadziei"

Tego dnia tuż przed godziną 22.00 do hotelu Wojewódzkiego Ośrodka Postępu Rolniczego wpadł szczupły 42-letni mężczyzna w postrzępionym ubraniu. Był to Waldemar Chrostowski, kierowca i ochroniarz księdza Jerzego Popiełuszki, niegdyś komandos. Chwilę wcześniej wyskoczył z pędzącego samochodu i przeżył. Jeden z porywaczy nosił mundur milicyjnej drogówki. Pozostali dwaj byli w cywilnych ubraniach.

Miesiąc wcześniej, we wrześniu 1984 roku radziecki dziennik "Izwiestia" opublikował napastliwy artykuł, w którym Popiełuszko został wymieniony z nazwiska. Dla Jana Olszewskiego był to oczywisty sygnał, ze ksiądz Jerzy znalazł się na celowniku towarzyszy radzieckich i zalecał ostrożność. 

Ksiądz Jerzy Popiełuszko – dziś wyniesiony na ołtarz jako błogosławiony, jest jednym z największych bohaterów Polski lat osiemdziesiątych. Jego śmierć wciąż porusza, budzi protest i czeka na pełne wyjaśnienie. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji w której usłyszą Państwo wypowiedzi m.in. Waldemara Chrostowskiego, Jana Olszewskiego, a także fragmenty kazań księdza Popiełuszki.

***

Tytuł audycji: "Labirynt Historii"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 16.10.2016

Godzina emisji: 14.12

gs/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Uroczystości w 31. rocznicę śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. "Co byś powiedział księże Jerzy?"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2015 10:21
W 31. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w warszawskiej parafii pod wezwaniem św. Stanisława Kostki na Żoliborzu odprawiono w poniedziałek wieczorem mszę świętą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kulisy spraw: porwanie i zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2016 12:54
Zamordowany 32 lata temu przez funkcjonariuszy SB. Czy okoliczności śmierci księdza Jerzego zostały ostatecznie wyjaśnione?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmierć księdza Popiełuszki. "Mocodawcy nie zostali ukarani"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 23:59
Nie wszystkie okoliczności śmierci księdza Jerzego Popiełuszki są jasne. O tym, czy można zrekonstruować przebieg wydarzeń sprzed lat, mówili w programie Kulisy Spraw byli prof. Wojciech Polak (Uniwersytet Mikołaja Kopernika) i Tomasz Wiścicki, współautor książki "Ksiądz Jerzy Popiełuszko".
rozwiń zwiń