X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Kołodziej - współtwórca Sierpnia '80

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2016 16:09
Bohaterem kolejnej audycji z cyklu "Labirynt historii" był Andrzej Kołodziej, jeden z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych.
Audio
  • Rola Andrzeja Kołodzieja w wydarzeniach Sierpnia '80 (Labirynt historii/Jedynka)
Andrzej Kołodziej podczas strajku w sierpniu 1980 roku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni
Andrzej Kołodziej podczas strajku w sierpniu 1980 roku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w GdyniFoto: Kafund/Wikimedia Commons, lic. CC0

Po ukończeniu w 1978 r. nauki w szkole zawodowej w Sanoku Andrzej Kołodziej zatrudnił się w gdańskiej Stoczni im. Lenina. Wkrótce potem zaczął uczestniczyć w spotkaniach grup samokształceniowych, gdzie - bez cenzury - uczono historii Polski. W ten sposób trafił do Bogdana Borusewicza, który wówczas był liderem środowiska KOR na Wybrzeżu i współtworzył Wolne Związki Zawodowe. Niebawem zaproponował on Kołodziejowi kolportaż, a potem druk "Robotnika Wybrzeża".


Czytaj także
sierpień 80 PAP.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

Za rozdawanie ulotek i nielegalnej prasy stoczniowcom Andrzej Kołodziej został wyrzucony z pracy. Na kilka miesięcy pojechał do rodzinnego domu w Zagórzu, by zniknąć esbecji z pola widzenia. W sierpniu 1980 r. zatrudnił się w gdyńskiej Stoczni im. Komuny Paryskiej. W dniu, w którym po raz pierwszy stawił się w nowym zakładzie - 14 sierpnia - w Stoczni Lenina w Gdańsku wybuchł strajk w obronie wyrzuconej z pracy Anny Walentynowicz.

Następnego dnia Kołodziej pojechał do Gdyni, zastanawiając się, w jaki zorganizować w pojedynkę strajk w stoczni, w której nikogo nie znał. Jak dalej potoczyły się wypadki, które doprowadziły w efekcie do podpisania Porozumień Sierpniowych, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Labirynt Historii"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 30.10.2016

Godzina emisji: 14.13

W audycji wykorzystano materiały z archiwum Polskiego Radia oraz ze zbiorów prywatnych Zygmunta Pałłasza oraz monografię "Gdyńscy komunardzi".

pg/mk

Komentarze1
aby dodać komentarz
grudzien702016-11-15 13:44 Zgłoś
Miałem tą możliwość poznać Pana Andrzeja w czasie sierpniowych dni strajku, jako założyciel komitetu strajkującego Lokomotywowni Gdynia - Grabówek a następnie jako członek Społecznego Komitetu Budowy Pomników Grudnia `70, Panie Andrzeju serdecznie Pana pozdrawiam

Czytaj także

Autor zdjęć Sierpnia '80: trzeba było łapać chwile

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 08:40
- Byłem pracownikiem stoczni i uznałem, że nie mogę pominąć takiej sytuacji. Wpadłem w wir fotografowania - mówi Stanisław Składanowski, artysta fotografik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Basil Kerski: Solidarność zmieniała Europę

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 13:18
- W Europejskim Centrum Solidarności znajduje się jedna z największych wystaw na temat historii powojennej Europy, nie tylko Polski i Solidarności - powiedział Basil Kerski, dyrektor ECS.
rozwiń zwiń