Andrzej Kołodziej - współtwórca Sierpnia '80

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2016 16:09
Bohaterem kolejnej audycji z cyklu "Labirynt historii" był Andrzej Kołodziej, jeden z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych.
Audio
  • Rola Andrzeja Kołodzieja w wydarzeniach Sierpnia '80 (Labirynt historii/Jedynka)
Andrzej Kołodziej podczas strajku w sierpniu 1980 roku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni
Andrzej Kołodziej podczas strajku w sierpniu 1980 roku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w GdyniFoto: Kafund/Wikimedia Commons, lic. CC0

Po ukończeniu w 1978 r. nauki w szkole zawodowej w Sanoku Andrzej Kołodziej zatrudnił się w gdańskiej Stoczni im. Lenina. Wkrótce potem zaczął uczestniczyć w spotkaniach grup samokształceniowych, gdzie - bez cenzury - uczono historii Polski. W ten sposób trafił do Bogdana Borusewicza, który wówczas był liderem środowiska KOR na Wybrzeżu i współtworzył Wolne Związki Zawodowe. Niebawem zaproponował on Kołodziejowi kolportaż, a potem druk "Robotnika Wybrzeża".


Czytaj także
sierpień 80 PAP.jpg
36. rocznica Sierpnia '80

Za rozdawanie ulotek i nielegalnej prasy stoczniowcom Andrzej Kołodziej został wyrzucony z pracy. Na kilka miesięcy pojechał do rodzinnego domu w Zagórzu, by zniknąć esbecji z pola widzenia. W sierpniu 1980 r. zatrudnił się w gdyńskiej Stoczni im. Komuny Paryskiej. W dniu, w którym po raz pierwszy stawił się w nowym zakładzie - 14 sierpnia - w Stoczni Lenina w Gdańsku wybuchł strajk w obronie wyrzuconej z pracy Anny Walentynowicz.

Następnego dnia Kołodziej pojechał do Gdyni, zastanawiając się, w jaki zorganizować w pojedynkę strajk w stoczni, w której nikogo nie znał. Jak dalej potoczyły się wypadki, które doprowadziły w efekcie do podpisania Porozumień Sierpniowych, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Labirynt Historii"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 30.10.2016

Godzina emisji: 14.13

W audycji wykorzystano materiały z archiwum Polskiego Radia oraz ze zbiorów prywatnych Zygmunta Pałłasza oraz monografię "Gdyńscy komunardzi".

pg/mk

Czytaj także

Autor zdjęć Sierpnia '80: trzeba było łapać chwile

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 08:40
- Byłem pracownikiem stoczni i uznałem, że nie mogę pominąć takiej sytuacji. Wpadłem w wir fotografowania - mówi Stanisław Składanowski, artysta fotografik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Basil Kerski: Solidarność zmieniała Europę

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 13:18
- W Europejskim Centrum Solidarności znajduje się jedna z największych wystaw na temat historii powojennej Europy, nie tylko Polski i Solidarności - powiedział Basil Kerski, dyrektor ECS.
rozwiń zwiń