Ryszard Kukliński wobec planów wojny atomowej

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2016 15:45
Pierwsza bomba atomowa została zrzucona na Hiroszimę w sierpniu 1945 roku. Pięć lat później Związek Sowiecki ogłosił, że także dysponuje bronią jądrową.
Audio
  • Ryszard Kukliński wobec planów wojny atomowej (Labirynt historii/Jedynka)
Wybuch bomby atomowej - grafika ilustracyjna
Wybuch bomby atomowej - grafika ilustracyjnaFoto: PAP/Witold Krasowski/Alamy Stock Photo

Od tego czasu dwa największe mocarstwa prowadziły zaciekły wyścig zbrojeń na wypadek ostatecznej konfrontacji. Związek Sowiecki i wojska Układu Warszawskiego przygotowywały się do uderzenia na Europę Zachodnią, przy użyciu broni konwencjonalnej i nuklearnej. W sztabie generalnym Ludowego Wojska Polskiego, jednym z najlepiej poinformowanych ludzi w latach siedemdziesiątych był zastępca szefa Zarządu I Operacyjnego - Ryszard Kukliński. Czy to właśnie plany uderzenia bloku wschodniego na państwa Zachodu sprawiły, że pułkownik zaczął działać na rzecz amerykańskiego wywiadu? O tym w audycji.

***

Tytuł audycji: "Labirynt Historii"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 6.11.2016

Godzina emisji: 14.13

W audycji wykorzystano materiały z archiwum Polskiego Radia.

mg/jsz

Czytaj także

Amerykańskie bomby czy sowieckie bagnety? Co zmusiło Japonię do kapitulacji

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 01:00
Po zrzuceniu bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki, generałowie amerykańscy chcieli walczyć dalej. Ku zaskoczeniu cesarz Japonii Hirohito, wbrew konstytucyjnym uprawnieniom, ogłosił kapitulację swego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witkacy w piekle II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 17:10
23 sierpnia 1939 roku ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i ZSRR Joachim von Ribbentrop i Wiaczesław Mołotow podpisali pakt o nieagresji, a także tajny protokół mówiący o planowanym podziale terytoriów Polski, republik bałtyckich, Finlandii i Rumunii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powielacz dla podziemia. KUL i grupa Janusza Krupskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2016 17:31
W połowie lat 70. XX wieku, pod rządami I sekretarza PZPR Edwarda Gierka, realny socjalizm w Polsce zdawał się być w rozkwicie. Jedną z nielicznych enklaw wolności był wtedy Katolicki Uniwersytet Lubelski, gdzie azyl znajdowali studenci, którzy nie mogli lub nie chcieli uczyć się gdzie indziej.
rozwiń zwiń