Najważniejsze pismo opozycji przedsierpniowej na Dolnym Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2016 14:35
Co się dzieje, gdy polscy matematycy zabierają się do wojaczki? Łamią bolszewickie szyfry w 1920 roku albo rozpracowują sekret niemieckiej Enigmy. Kiedy wrocławscy matematycy i fizycy mieli już dość komunizmu, stworzyli najliczniejszą, najlepiej zorganizowaną i najmniej zinfiltrowaną organizację konspiracyjną w PRL - Solidarność Walczącą.
Audio
  • Biuletyn Dolnośląski, najważniejsze pismo opozycji przedsierpniowej na Dolnym Śląsku (Labirynt Historii/Jedynka)
Kornel Morawiecki
Kornel MorawieckiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Ale zanim do tego doszło - w 1979 roku stworzyli - wydawany bez cenzury - "Biuletyn Dolnośląski”. Pierwszym redaktorem naczelnym "Biuletynu" był Jan Waszkiewicz, 35-letni doktor matematyki, adiunkt na Politechnice Wrocławskiej.

- Pismo powstało jako pismo klubu samoobrony społecznej we Wrocławiu i było biuletynem organizacji. Od początku miał to być miesięcznik i musiał być niezależny, to było jasne - tłumaczy Jan Waszkiewicz.

Przyjacielem Waszkiewicza był fizyk doktor Kornel Morawiecki, który także był pracownikiem naukowym Politechniki Wrocławskiej. - Początek "Biuletynu" zrodził się w kręgach związanych pośrednio z Komitetem Obrony Robotników, ale gdzieś głębiej także z ruchem hipisowskim, kontrkulturowym - wspomina Kornel Morawiecki.

"Biuletyn Dolnośląski" miał być niezależny przede wszystkim od komunistycznych władz i od cenzury. 

Jaką rolę spełnił "Biuletyn" podczas strajków początku lat 80., jakie represje spadły na jego redaktorów, jak długo się ukazywał. O tym w nagraniu audycji.

W audycji wykorzystano materiały z archiwum Polskiego Radia oraz fragmenty książki Artura Adamskiego "Kornel. Wywiad z przewodniczącym Solidarności Kornelem Morawieckim”.

***

Tytuł audycji: "Labirynt Historii"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 27.11.2016

Godzina emisji: 14.09

ab/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sierpniowi emigranci nie rozstali się z Polską

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 09:00
Bohaterami audycji są ludzie związani z wydarzeniami roku 1980, którzy zdecydowali się wyjechać z kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wrocław: ogłoszono konkurs na temat działalności Solidarności Walczącej

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 18:53
Prace plastyczne, wspomnienia, krótkie filmy lub prezentacje multimedialne można zgłaszać do I Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego pt. „Solidarność Walcząca 1982-1990”. Będą one przyjmowane do końca 2016 r., a rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w 2017 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radom '76 - protest, który uruchomił domino

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 11:20
Bronisław Kawęcki - działacz opozycji antykomunistycznej, świadek, uczestnik i kronikarz - przypomina brutalnie stłumiony protest robotniczy w Radomiu w czerwcu 1976 roku.
rozwiń zwiń