Grupy Oporu - młodzi przeciwko komunie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 14:22
Stan wojenny to nie tylko okres represji, prześladowań i komunistycznych zbrodni. To także czas brawurowej odwagi i heroicznego oporu. W audycji opowiadamy o młodych ludziach, których akcje w latach 80. stanowiły dowód, że Solidarność nie skapitulowała i które w Warszawie zyskały niemal legendarną sławę.
Audio
  • Grupy Oporu - historia, działalność i członkowie (Labirynt historii/Jedynka)
Stan wojenny. Hasła, ulotki i plakaty opozycyjne w przejściu na perony na Dworcu PKP Gdańsk Wrzeszcz
Stan wojenny. Hasła, ulotki i plakaty opozycyjne w przejściu na perony na Dworcu PKP Gdańsk WrzeszczFoto: Leszek Jerzy Pękalski/PAP

Wprowadzenie 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego i internowanie tysięcy działaczy Solidarności i Niezależnego Zrzeszenia Studentów było szokiem, ale jeszcze większym wstrząsem była pacyfikacja strajku w kopalni "Wujek" 16 grudnia i śmierć dziewięciu górników.

Czytaj także
wujek.jpg
Stan wojenny. Czy był nieunikniony?

17 grudnia w Gdańsku z milicyjnego pistoletu maszynowego PM-43 został śmiertelnie postrzelony w głowę Tolek Browarczyk, gdy wracał do domu. Tego samego dnia we Wrocławiu podczas pacyfikacji strajku na Politechnice Wrocławskiej milicja pobiła Tadeusza Koseckiego, który zmarł na zawał. 4 stycznia 1982 roku zmarła w Warszawie Wanda Kołodziejczyk, pobita w czasie przesłuchania w areszcie śledczym na ul. Rakowieckiej. 13 lutego w Poznaniu milicja ciężko pobiła młodego dziennikarza Wojciecha Cieślewicza, który zmarł dwa tygodnie później. Te akty przemocy i bezkarność sprawców budziły gniew i chęć odwetu.

Jak powstały Grupy Oporu i czego spektakularnego udało się im dokonać, jaką rolę w tworzeniu organizacji odegrał Teodor Klincewicz, czy w szeregach Grup Oporu byli również agenci SB i czym były "gadały", dowiesz się z nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: "Labirynt Historii"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 18.12.2016

Godzina emisji: 14.13

W audycji wykorzystano fragmenty wspomnień Krzysztofa Frydrycha.

pg/jsz

Czytaj także

Najważniejsze pismo opozycji przedsierpniowej na Dolnym Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2016 14:35
Co się dzieje, gdy polscy matematycy zabierają się do wojaczki? Łamią bolszewickie szyfry w 1920 roku albo rozpracowują sekret niemieckiej Enigmy. Kiedy wrocławscy matematycy i fizycy mieli już dość komunizmu, stworzyli najliczniejszą, najlepiej zorganizowaną i najmniej zinfiltrowaną organizację konspiracyjną w PRL - Solidarność Walczącą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stan wojenny. Czy był nieunikniony?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 15:00
"Obywatelki i obywatele PRL, zwracam się dziś do was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. (...) Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią."
rozwiń zwiń