Wprowadzenie 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego i internowanie tysięcy działaczy Solidarności i Niezależnego Zrzeszenia Studentów było szokiem, ale jeszcze większym wstrząsem była pacyfikacja strajku w kopalni "Wujek" 16 grudnia i śmierć dziewięciu górników.
Stan wojenny. Czy był nieunikniony?
17 grudnia w Gdańsku z milicyjnego pistoletu maszynowego PM-43 został śmiertelnie postrzelony w głowę Tolek Browarczyk, gdy wracał do domu. Tego samego dnia we Wrocławiu podczas pacyfikacji strajku na Politechnice Wrocławskiej milicja pobiła Tadeusza Koseckiego, który zmarł na zawał. 4 stycznia 1982 roku zmarła w Warszawie Wanda Kołodziejczyk, pobita w czasie przesłuchania w areszcie śledczym na ul. Rakowieckiej. 13 lutego w Poznaniu milicja ciężko pobiła młodego dziennikarza Wojciecha Cieślewicza, który zmarł dwa tygodnie później. Te akty przemocy i bezkarność sprawców budziły gniew i chęć odwetu.
Jak powstały Grupy Oporu i czego spektakularnego udało się im dokonać, jaką rolę w tworzeniu organizacji odegrał Teodor Klincewicz, czy w szeregach Grup Oporu byli również agenci SB i czym były "gadały", dowiesz się z nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: "Labirynt Historii"
Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz
Data emisji: 18.12.2016
Godzina emisji: 14.13
W audycji wykorzystano fragmenty wspomnień Krzysztofa Frydrycha.
pg/jsz