X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Burzliwe losy polskiego złota. Czy znamy całą prawdę?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2017 15:30
Złoto zawsze budziło olbrzymie emocje. Szlachetny kruszec, praktycznie niezniszczalny, który w dłuższej perspektywie wciąż zyskuje na wartości. Obecnie tona złota kosztuje 37 milionów dolarów, czyli 150 milionów złotych. Przed wybuchem II wojny światowej rezerwy Banku Polskiego wynosiły 95 ton złota, z czego 80 ton znajdowało się w kraju. Gdy Niemcy zaatakowały Polskę, trzeba było je ratować.
Audio
  • Burzliwe losy polskiego złota. Czy znamy całą prawdę? (Labirynt Historii/Jedynka)
Rezerwy Banku Polskiego w złocie, znajdujące się w kraju przed II wojną światową, stanowiły sztaby, sztabki, monety, kosztowności. Były one złożone w Warszawie, w Zamościu, w Lublinie, w Twierdzy Brzeskiej
Rezerwy Banku Polskiego w złocie, znajdujące się w kraju przed II wojną światową, stanowiły sztaby, sztabki, monety, kosztowności. Były one złożone w Warszawie, w Zamościu, w Lublinie, w Twierdzy BrzeskiejFoto: Glow Images/East News

pogrzeb bohaterów 1200.jpg
Ratowali polskie złoto. Polska żegna bohaterów

80 ton złota w 1200 skrzyniach. W jaki sposób udało się uratować ów drogocenny ładunek? Autorami planu ewakuacji było trzech żołnierzy: płk Adam Koc oraz oficerowie polskiego wywiadu czyli płk Ignacy Matuszewski i mjr Henryk Floyar-Reichman. 

Pierwszym celem transportów z polskim złotem była Rumunia. Jak przebiegała organizacja akcji ewakuacyjnej polskiego złota? Gdzie miało ono trafić później? Jakie były jego dalsze, powojenne losy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji w której usłyszymy m.in. fragmenty archiwalnych nagrań pochodzący z Radia Wolna Europa, wśród których są wypowiedzi świadków tamtejszych wydarzeń.

***

Tytuł audycji: "Labirynt Historii"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 15.01.2017

Godzina emisji: 14.11

gs/ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Józef Światło. Historia niezwykłej ucieczki

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2016 17:00
W grudniu 1953 roku Józef Światło, jeden z najlepiej zorientowanych polskich stalinowców, postanowił uciec na Zachód. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grupy Oporu - młodzi przeciwko komunie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 14:22
Stan wojenny to nie tylko okres represji, prześladowań i komunistycznych zbrodni. To także czas brawurowej odwagi i heroicznego oporu. W audycji opowiadamy o młodych ludziach, których akcje w latach 80. stanowiły dowód, że Solidarność nie skapitulowała i które w Warszawie zyskały niemal legendarną sławę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co nas czeka w najbliższej przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 15:20
W "Labiryncie Historii" eksplorujemy zakamarki przeszłości, ale dziś wyjątkowo zajmiemy się historią, która dopiero się wydarzy.  Co stanie się z  Europą i ze światem w ciągu najbliższych dziesięciu, dwudziestu pięćdziesięciu lat?
rozwiń zwiń