Burzliwe losy polskiego złota. Czy znamy całą prawdę?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2017 15:30
Złoto zawsze budziło olbrzymie emocje. Szlachetny kruszec, praktycznie niezniszczalny, który w dłuższej perspektywie wciąż zyskuje na wartości. Obecnie tona złota kosztuje 37 milionów dolarów, czyli 150 milionów złotych. Przed wybuchem II wojny światowej rezerwy Banku Polskiego wynosiły 95 ton złota, z czego 80 ton znajdowało się w kraju. Gdy Niemcy zaatakowały Polskę, trzeba było je ratować.
Audio
  • Burzliwe losy polskiego złota. Czy znamy całą prawdę? (Labirynt Historii/Jedynka)
Rezerwy Banku Polskiego w złocie, znajdujące się w kraju przed II wojną światową, stanowiły sztaby, sztabki, monety, kosztowności. Były one złożone w Warszawie, w Zamościu, w Lublinie, w Twierdzy Brzeskiej
Rezerwy Banku Polskiego w złocie, znajdujące się w kraju przed II wojną światową, stanowiły sztaby, sztabki, monety, kosztowności. Były one złożone w Warszawie, w Zamościu, w Lublinie, w Twierdzy BrzeskiejFoto: Glow Images/East News

pogrzeb bohaterów 1200.jpg
Ratowali polskie złoto. Polska żegna bohaterów

80 ton złota w 1200 skrzyniach. W jaki sposób udało się uratować ów drogocenny ładunek? Autorami planu ewakuacji było trzech żołnierzy: płk Adam Koc oraz oficerowie polskiego wywiadu czyli płk Ignacy Matuszewski i mjr Henryk Floyar-Reichman. 

Pierwszym celem transportów z polskim złotem była Rumunia. Jak przebiegała organizacja akcji ewakuacyjnej polskiego złota? Gdzie miało ono trafić później? Jakie były jego dalsze, powojenne losy? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji w której usłyszymy m.in. fragmenty archiwalnych nagrań pochodzący z Radia Wolna Europa, wśród których są wypowiedzi świadków tamtejszych wydarzeń.

***

Tytuł audycji: "Labirynt Historii"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 15.01.2017

Godzina emisji: 14.11

gs/ei

Czytaj także

Józef Światło. Historia niezwykłej ucieczki

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2016 17:00
W grudniu 1953 roku Józef Światło, jeden z najlepiej zorientowanych polskich stalinowców, postanowił uciec na Zachód. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grupy Oporu - młodzi przeciwko komunie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2016 14:22
Stan wojenny to nie tylko okres represji, prześladowań i komunistycznych zbrodni. To także czas brawurowej odwagi i heroicznego oporu. W audycji opowiadamy o młodych ludziach, których akcje w latach 80. stanowiły dowód, że Solidarność nie skapitulowała i które w Warszawie zyskały niemal legendarną sławę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co nas czeka w najbliższej przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2017 15:20
W "Labiryncie Historii" eksplorujemy zakamarki przeszłości, ale dziś wyjątkowo zajmiemy się historią, która dopiero się wydarzy.  Co stanie się z  Europą i ze światem w ciągu najbliższych dziesięciu, dwudziestu pięćdziesięciu lat?
rozwiń zwiń