X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ksiądz, ojciec, rebeliant i prorok. Franciszek Blachnicki

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2017 15:30
Przed śmiercią w Auschwitz uratowało go Gestapo, gdy walczył z plagą alkoholizmu komuniści wsadzili go do więzienia. Przemawiał tak monotonnie, że usnął kiedyś na własnym wykładzie, a zarazem porywał do działania tysiące ludzi.
Audio
  • Franciszek Blachnicki. Ksiądz, ojciec, rebeliant i prorok (Labirynt historii/Jedynka)
ks. Franciszek Blachnicki
ks. Franciszek Blachnicki Foto: Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

PRL opozycja hasło 1200 PAP.jpg
Grupy Oporu - młodzi przeciwko komunie

Gdy w październiku 1981 roku wyjechał z Polski, nigdy już do niej nie wrócił. 27 lutego 1987 roku zmarł nagle w Niemczech w niewyjaśnionych okolicznościach. Komu mogło zależeć na jego śmierci? 

Jak wyglądało dzieciństwo Franciszka Blachnickiego? O czym marzył za młodu? Jak SB starało się kontrolować księdza? Czemu przeciwdziałanie alkoholizmowi prowadzone przez księdza było solą w oku władz komunistycznych? Co stało się z księdzem Blachnickim, gdy jego przyjaciel przeniósł się z Krakowa do Watykanu? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Labirynt Historii

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 26.02.2017

Godzina emisji: 14.11

gs/mc

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
casial2017-02-27 11:13 Zgłoś
Przed śmiercią w Auschwitz uratowało go Gestapo. (cytat). ... zmarł nagle w Niemczech. (cytat). Komentarz: 1. Skazany na śmierć (przez sąd niemiecki, nazistowski), podczas pobytu w więzieniu. W celi smierci konwertował się z judaizmu na chrześcijaństwo (katolicyzm). Spowiednik (kapłan katolicki) "wynegocjował" z funkcjonującym (tutaj) gestapowcem zwolnienie Franciszka Blachnickiego z więzienia, wzamian za świadczenie na jego (gestapowca) korzyść "po wojnie". 2. Zmarł (rzeczywiście ) nagle, w wyniku zatoru w płucach. Zdarzenie to ne miało znamian "niespodziewalności". N.B.: Żródłem tych informacji jest Jakub Czermak (bezideowiec) narodowości żydowskiej, spowinowacony z ąndrzejem Wajdą (rezyserem sztuki filmowej). Jakub Czermak (syn Bernarda i Magdaleny) miał zaczerpnąć te informacje ze źródel syjonistycznych w Antwerpii i Hajfie. Komentarz ten nie musi być publikowany !.
amzasko2017-02-27 09:03 Zgłoś
bardzo dobra audycja. Jedna z lepszych. Niedościgniony wzór dla harcerzy, kapłanów i polityków. Dla mnie mój IDOL

Czytaj także

Człowiek, który ujawnił sekrety cenzury PRL

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2017 16:30
Latem 1975 roku 29-letni Tomasz Strzyżewski został przyjęty na okres próbny do pracy w krakowskiej delegaturze Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy afera FOZZ została rozliczona?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 19:00
W 1989 roku długi zaciągnięte przez PRL przekroczyły poziom 42 miliardów dolarów, podczas gdy średnia płaca miesięczna wynosiła około 20 dolarów.
rozwiń zwiń