Ksiądz, ojciec, rebeliant i prorok. Franciszek Blachnicki

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2017 15:30
Przed śmiercią w Auschwitz uratowało go Gestapo, gdy walczył z plagą alkoholizmu komuniści wsadzili go do więzienia. Przemawiał tak monotonnie, że usnął kiedyś na własnym wykładzie, a zarazem porywał do działania tysiące ludzi.
Audio
  • Franciszek Blachnicki. Ksiądz, ojciec, rebeliant i prorok (Labirynt historii/Jedynka)
ks. Franciszek Blachnicki
ks. Franciszek Blachnicki Foto: Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

PRL opozycja hasło 1200 PAP.jpg
Grupy Oporu - młodzi przeciwko komunie

Gdy w październiku 1981 roku wyjechał z Polski, nigdy już do niej nie wrócił. 27 lutego 1987 roku zmarł nagle w Niemczech w niewyjaśnionych okolicznościach. Komu mogło zależeć na jego śmierci? 

Jak wyglądało dzieciństwo Franciszka Blachnickiego? O czym marzył za młodu? Jak SB starało się kontrolować księdza? Czemu przeciwdziałanie alkoholizmowi prowadzone przez księdza było solą w oku władz komunistycznych? Co stało się z księdzem Blachnickim, gdy jego przyjaciel przeniósł się z Krakowa do Watykanu? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Labirynt Historii

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 26.02.2017

Godzina emisji: 14.11

gs/mc

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
casial2017-02-27 11:13 Zgłoś
Przed śmiercią w Auschwitz uratowało go Gestapo. (cytat). ... zmarł nagle w Niemczech. (cytat). Komentarz: 1. Skazany na śmierć (przez sąd niemiecki, nazistowski), podczas pobytu w więzieniu. W celi smierci konwertował się z judaizmu na chrześcijaństwo (katolicyzm). Spowiednik (kapłan katolicki) "wynegocjował" z funkcjonującym (tutaj) gestapowcem zwolnienie Franciszka Blachnickiego z więzienia, wzamian za świadczenie na jego (gestapowca) korzyść "po wojnie". 2. Zmarł (rzeczywiście ) nagle, w wyniku zatoru w płucach. Zdarzenie to ne miało znamian "niespodziewalności". N.B.: Żródłem tych informacji jest Jakub Czermak (bezideowiec) narodowości żydowskiej, spowinowacony z ąndrzejem Wajdą (rezyserem sztuki filmowej). Jakub Czermak (syn Bernarda i Magdaleny) miał zaczerpnąć te informacje ze źródel syjonistycznych w Antwerpii i Hajfie. Komentarz ten nie musi być publikowany !.
amzasko2017-02-27 09:03 Zgłoś
bardzo dobra audycja. Jedna z lepszych. Niedościgniony wzór dla harcerzy, kapłanów i polityków. Dla mnie mój IDOL

Czytaj także

Człowiek, który ujawnił sekrety cenzury PRL

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2017 16:30
Latem 1975 roku 29-letni Tomasz Strzyżewski został przyjęty na okres próbny do pracy w krakowskiej delegaturze Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy afera FOZZ została rozliczona?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2017 19:00
W 1989 roku długi zaciągnięte przez PRL przekroczyły poziom 42 miliardów dolarów, podczas gdy średnia płaca miesięczna wynosiła około 20 dolarów.
rozwiń zwiń