"Solidarność" poza Polską i gra wywiadów

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 15:00
Kogo należy się wystrzegać, a komu można zaufać? Kto jest szczerze oddany idei "Solidarności", a kim kieruje jedynie ambicja i pragnienie władzy? Czy poniesione straty są jedynie wynikiem błędu czy też skutkiem zdrady?
Audio
  • Niezwykła rola zagranicznych biur "Solidarności" w latach 80. (Labirynt Historii/Jedynka)
Watykan 10.10.1982. Uroczystość kanonizacji przez papieża Jana Pawła II, błogosławionego o. Maksymiliana Kolbe jako męczennika. Nz. plac św. Piotra, przedstawiciele NSZZ Solidarność, zdelegalizowanego przez władze po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego
Watykan 10.10.1982. Uroczystość kanonizacji przez papieża Jana Pawła II, błogosławionego o. Maksymiliana Kolbe jako męczennika. Nz. plac św. Piotra, przedstawiciele NSZZ Solidarność, zdelegalizowanego przez władze po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennegoFoto: PAP/Andrzej Kossobudzki Orłowski

toruń manifestacja komuna 1200.jpg
Kto porwał działaczy Solidarności?

Lata osiemdziesiąte obfitowały w takie właśnie pytania. W audycji opowiadamy o niezwykłej roli zagranicznych biur "Solidarności". Zadajemy też szereg pytań dotyczących Jerzego Milewskiego, który kierował najważniejszym biurem Solidarności – w Brukseli, a którego działania do dziś budzą kontrowersje. 

13 grudnia 1981 roku generał Jaruzelski wprowadził w Polsce stan wojenny i zepchnął Solidarność do podziemia. Za granicą spontanicznie, jak grzyby po deszczu, zaczęły powstawać komitety poparcia i zagraniczne przedstawicielstwa  "Solidarności". Ich znaczenie wykraczało poza sferę symboliczną.

W audycji wykorzystano  fragmenty książki Pawła Zyzaka "Efekt Domina".

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 19.03.2017

Godzina emisji: 14.08

ab

Czytaj także

Stanisława Leszczyńska. Miała odwagę przeciwstawić się Aniołowi Śmierci

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2017 15:22
Wstrząsający obraz z niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Ale w tej otchłani cierpienia obok bestialstwa można było spotkać świętość i bohaterstwo.
rozwiń zwiń