Czym były żywe torpedy?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 16:00
Polski krążownik Dragon nie został zatopiony, ale rozmiary uszkodzeń sprawiły, że już nigdy nie wrócił do boju. W wyniku ataku zginęło też 37 członków załogi.
Audio
  • Czym były żywe torpedy? (Labirynt historii/Jedynka)
Neger u wybrzeży Francji
"Neger" u wybrzeży FrancjiFoto: PAP/DPA

W czasie tej samej misji Niemcy zatopili brytyjski trałowiec HMS "Pylades". Ale z 21 wysłanych do ataku niemieckich żywych torped do bazy wrócił tylko jeden "Neger".


złoto 1200.jpg
Burzliwe losy polskiego złota. Czy znamy całą prawdę?

Niemieckie "Negery" przypominały krytą motorówkę z włazem, który teoretycznie mógł być użyty do ewakuacji po wystrzeleniu pocisku. Pogromca polskiego "Dragona" podchorąży Karl Hainz Potthast przeżył i dostał się do niewoli.  Ale w praktyce większość niemieckich pilotów ginęła w trakcie misji.  

Kiedy w lipcu 1944 roku Niemcy wykorzystywali już w walce "Negery", Japończycy kończyli prace nad własną "żywą torpedą" Kaiten, która po raz pierwszy został użyta przeciw Amerykanom w listopadzie 1944 roku. 

Czym były żywe torpedy? Czy zawsze ich użycie było misją samobójczą? Czy udało się sformować oddział "polskich żywych torped"? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 26.03.2017

Godzina emisji: 14.11

 gs/mc

Czytaj także

Kto porwał działaczy Solidarności?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 16:30
W 1984 r. Antoni Mężydło i Stanisław Śmigiel mieli po 30 lat i byli w Toruniu działaczami średniego szczebla, ale ich doświadczenie opozycyjne sięgało lat 70., gdy studiowali w Gdańsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisława Leszczyńska. Miała odwagę przeciwstawić się Aniołowi Śmierci

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2017 15:22
Wstrząsający obraz z niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Ale w tej otchłani cierpienia obok bestialstwa można było spotkać świętość i bohaterstwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Solidarność" poza Polską i gra wywiadów

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 15:00
Kogo należy się wystrzegać, a komu można zaufać? Kto jest szczerze oddany idei "Solidarności", a kim kieruje jedynie ambicja i pragnienie władzy? Czy poniesione straty są jedynie wynikiem błędu czy też skutkiem zdrady?
rozwiń zwiń