X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czym były żywe torpedy?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 16:00
Polski krążownik Dragon nie został zatopiony, ale rozmiary uszkodzeń sprawiły, że już nigdy nie wrócił do boju. W wyniku ataku zginęło też 37 członków załogi.
Audio
  • Czym były żywe torpedy? (Labirynt historii/Jedynka)
Neger u wybrzeży Francji
"Neger" u wybrzeży FrancjiFoto: PAP/DPA

W czasie tej samej misji Niemcy zatopili brytyjski trałowiec HMS "Pylades". Ale z 21 wysłanych do ataku niemieckich żywych torped do bazy wrócił tylko jeden "Neger".


złoto 1200.jpg
Burzliwe losy polskiego złota. Czy znamy całą prawdę?

Niemieckie "Negery" przypominały krytą motorówkę z włazem, który teoretycznie mógł być użyty do ewakuacji po wystrzeleniu pocisku. Pogromca polskiego "Dragona" podchorąży Karl Hainz Potthast przeżył i dostał się do niewoli.  Ale w praktyce większość niemieckich pilotów ginęła w trakcie misji.  

Kiedy w lipcu 1944 roku Niemcy wykorzystywali już w walce "Negery", Japończycy kończyli prace nad własną "żywą torpedą" Kaiten, która po raz pierwszy został użyta przeciw Amerykanom w listopadzie 1944 roku. 

Czym były żywe torpedy? Czy zawsze ich użycie było misją samobójczą? Czy udało się sformować oddział "polskich żywych torped"? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 26.03.2017

Godzina emisji: 14.11

 gs/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kto porwał działaczy Solidarności?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 16:30
W 1984 r. Antoni Mężydło i Stanisław Śmigiel mieli po 30 lat i byli w Toruniu działaczami średniego szczebla, ale ich doświadczenie opozycyjne sięgało lat 70., gdy studiowali w Gdańsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisława Leszczyńska. Miała odwagę przeciwstawić się Aniołowi Śmierci

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2017 15:22
Wstrząsający obraz z niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Ale w tej otchłani cierpienia obok bestialstwa można było spotkać świętość i bohaterstwo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Solidarność" poza Polską i gra wywiadów

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 15:00
Kogo należy się wystrzegać, a komu można zaufać? Kto jest szczerze oddany idei "Solidarności", a kim kieruje jedynie ambicja i pragnienie władzy? Czy poniesione straty są jedynie wynikiem błędu czy też skutkiem zdrady?
rozwiń zwiń