X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Teoś, czyli Teodor Klincewicz i grupy specjalne RKW "Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 16:00
Niedługo po wprowadzeniu stanu wojennego studenci, licealiści, inteligenci i robotnicy stworzyli w Warszawie kilka niezależnych od siebie grup oporu.
Audio
  • Teoś czyli Teodor Klincewicz i grupy specjalne RKW "Solidarność" (Labirynt historii/Jedynka)
Stan wojenny. Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r. mają gwałtowny przebieg. Manifestacje uliczne gromadzą wielotysięczne tłumy. Interweniuje ZOMO (Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej). Nz. pacyfikacja niezależnej manifestacji solidarnościowej na Rynku Starego Miasta
Stan wojenny. Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r. mają gwałtowny przebieg. Manifestacje uliczne gromadzą wielotysięczne tłumy. Interweniuje ZOMO (Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej). Nz. pacyfikacja niezależnej manifestacji solidarnościowej na Rynku Starego MiastaFoto: PAP/Teodor Walczak

pap_19821010_007 1200.jpg
"Solidarność" poza Polską i gra wywiadów

Grupy te zajmowały się nielegalnym drukiem, malowaniem napisów na murach, ale i też czynną walką, choć bez użycia broni. Tak powstały grupy specjalne RKW "Solidarność", na czele których stał Teoś - czyli Teodor Klincewicz, student fizyki technicznej na Politechnice Warszawskiej. 

W połowie 1982 roku Służba Bezpieczeństwa rozbiła MRK "S" Międzyzakładowy Komitet Robotniczy "Solidarność", do czego przyczynił się niebezpieczny agent SB Sławomir Umiastowski. Kilka miesięcy później SB trafiło na ślad tak zwanej grupy KPMS, która miedzy innymi zasmrodziła Teatr "Syrena" i na polecenie regionalnej Komisji Wykonawczej przygotowywała pobicie gorliwego pracownika MSW Józefa Mackiewicza. Służba Bezpieczeństwa uprzedziła tę akcję. Uderzyła w grudniu.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji poświęconej warszawskim Grupom Oporu, które organizowały najbardziej spektakularne akcje. 

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 2.04.2017

Godzina emisji: 14.11

gs/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ksiądz, ojciec, rebeliant i prorok. Franciszek Blachnicki

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2017 15:30
Przed śmiercią w Auschwitz uratowało go Gestapo, gdy walczył z plagą alkoholizmu komuniści wsadzili go do więzienia. Przemawiał tak monotonnie, że usnął kiedyś na własnym wykładzie, a zarazem porywał do działania tysiące ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto porwał działaczy Solidarności?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 16:30
W 1984 r. Antoni Mężydło i Stanisław Śmigiel mieli po 30 lat i byli w Toruniu działaczami średniego szczebla, ale ich doświadczenie opozycyjne sięgało lat 70., gdy studiowali w Gdańsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisława Leszczyńska. Miała odwagę przeciwstawić się Aniołowi Śmierci

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2017 15:22
Wstrząsający obraz z niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Ale w tej otchłani cierpienia obok bestialstwa można było spotkać świętość i bohaterstwo.
rozwiń zwiń