Teoś, czyli Teodor Klincewicz i grupy specjalne RKW "Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 16:00
Niedługo po wprowadzeniu stanu wojennego studenci, licealiści, inteligenci i robotnicy stworzyli w Warszawie kilka niezależnych od siebie grup oporu.
Audio
  • Teoś czyli Teodor Klincewicz i grupy specjalne RKW "Solidarność" (Labirynt historii/Jedynka)
Stan wojenny. Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r. mają gwałtowny przebieg. Manifestacje uliczne gromadzą wielotysięczne tłumy. Interweniuje ZOMO (Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej). Nz. pacyfikacja niezależnej manifestacji solidarnościowej na Rynku Starego Miasta
Stan wojenny. Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 r. mają gwałtowny przebieg. Manifestacje uliczne gromadzą wielotysięczne tłumy. Interweniuje ZOMO (Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej). Nz. pacyfikacja niezależnej manifestacji solidarnościowej na Rynku Starego MiastaFoto: PAP/Teodor Walczak

pap_19821010_007 1200.jpg
"Solidarność" poza Polską i gra wywiadów

Grupy te zajmowały się nielegalnym drukiem, malowaniem napisów na murach, ale i też czynną walką, choć bez użycia broni. Tak powstały grupy specjalne RKW "Solidarność", na czele których stał Teoś - czyli Teodor Klincewicz, student fizyki technicznej na Politechnice Warszawskiej. 

W połowie 1982 roku Służba Bezpieczeństwa rozbiła MRK "S" Międzyzakładowy Komitet Robotniczy "Solidarność", do czego przyczynił się niebezpieczny agent SB Sławomir Umiastowski. Kilka miesięcy później SB trafiło na ślad tak zwanej grupy KPMS, która miedzy innymi zasmrodziła Teatr "Syrena" i na polecenie regionalnej Komisji Wykonawczej przygotowywała pobicie gorliwego pracownika MSW Józefa Mackiewicza. Służba Bezpieczeństwa uprzedziła tę akcję. Uderzyła w grudniu.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji poświęconej warszawskim Grupom Oporu, które organizowały najbardziej spektakularne akcje. 

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 2.04.2017

Godzina emisji: 14.11

gs/jsz

Czytaj także

Ksiądz, ojciec, rebeliant i prorok. Franciszek Blachnicki

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2017 15:30
Przed śmiercią w Auschwitz uratowało go Gestapo, gdy walczył z plagą alkoholizmu komuniści wsadzili go do więzienia. Przemawiał tak monotonnie, że usnął kiedyś na własnym wykładzie, a zarazem porywał do działania tysiące ludzi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto porwał działaczy Solidarności?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 16:30
W 1984 r. Antoni Mężydło i Stanisław Śmigiel mieli po 30 lat i byli w Toruniu działaczami średniego szczebla, ale ich doświadczenie opozycyjne sięgało lat 70., gdy studiowali w Gdańsku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisława Leszczyńska. Miała odwagę przeciwstawić się Aniołowi Śmierci

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2017 15:22
Wstrząsający obraz z niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Ale w tej otchłani cierpienia obok bestialstwa można było spotkać świętość i bohaterstwo.
rozwiń zwiń