X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Powstanie w getcie warszawskim. Zapomniani bohaterowie getta

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 15:00
Przed wojną Warszawa była największym po Nowym Jorku światowym centrum żydowskiej diaspory. W polskiej stolicy mieszkało 360 tysięcy Żydów. 
Audio
  • Powstanie w getcie warszawskim. Zapomniani bohaterowie getta (Labirynt historii/Jedynka)
Uroczystość odsłonięcia pomnika Bohaterów Getta na rogu ul. Zamenhofa i Anielewicza (d. Gęsia) na terenie getta w V rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Pomnik wykonał Natan Rapaport wg projektu architekta Leona Marka Suzina, wzniesiono go w miejscu pierwszego starcia Żydów z Niemcami 19 IV 1943 r.
Uroczystość odsłonięcia pomnika Bohaterów Getta na rogu ul. Zamenhofa i Anielewicza (d. Gęsia) na terenie getta w V rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Pomnik wykonał Natan Rapaport wg projektu architekta Leona Marka Suzina, wzniesiono go w miejscu pierwszego starcia Żydów z Niemcami 19 IV 1943 r.Foto: PAP/CAF/Stanisław Dąbrowiecki

W 1940 roku Niemcy utworzyli tu największe getto w całej okupowanej Europie. Na 3 kilometrach kwadratowych zamknięto 450 tysięcy osób. 100 tysięcy zmarło tu z głodu i z powodu chorób. Rok później Niemcy z warszawskiego getta do Treblinki wywieźli i skazali na zagładę 300 tysięcy. W getcie zostało 60 tysięcy młodych zdolnych do pracy Żydów. 

19 kwietnia 1943 roku o godzinie 6.00 rano niemieckie oddziały wkroczyły do warszawskiego getta, aby dokonać ostatecznej likwidacji dzielnicy żydowskiej. Ale nieoczekiwanie trafiły na zbrojny opór.  Kto się im przeciwstawił? Anielewicz, Cukierman, Edelman. Wszyscy pamiętają nazwiska tych trzech przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej. Dziś opowiemy o znacznie mniej znanym Żydowskim Związku Wojskowym. Zapraszamy do wysłuchania audycji. 


i ciągle widzę ich twarze.jpg
I ciągle widzię ich twarze

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 23.04.2017

Godzina emisji: 14.09

gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mali Szmuglerzy odraczali w getcie wyrok śmierci

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 17:20
- Getto warszawskie było gettem głodowym. Szmuglujące żywność dzieci brały dużą odpowiedzialność za przetrwanie dorosłych - mówiła w Dwójce Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatni krzyk rozpaczy. 74. rocznica powstania w getcie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 00:32
- Na temat powstania w getcie wiemy niewiele, bo najbogatszym zapisem jest raport Jurgena Stroopa, któremu nie możemy ufać, a przeżyło bardzo mało osób - mówi historyk dr Hanna Węgrzynek.
rozwiń zwiń