Powstanie w getcie warszawskim. Zapomniani bohaterowie getta

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 15:00
Przed wojną Warszawa była największym po Nowym Jorku światowym centrum żydowskiej diaspory. W polskiej stolicy mieszkało 360 tysięcy Żydów. 
Audio
  • Powstanie w getcie warszawskim. Zapomniani bohaterowie getta (Labirynt historii/Jedynka)
Uroczystość odsłonięcia pomnika Bohaterów Getta na rogu ul. Zamenhofa i Anielewicza (d. Gęsia) na terenie getta w V rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Pomnik wykonał Natan Rapaport wg projektu architekta Leona Marka Suzina, wzniesiono go w miejscu pierwszego starcia Żydów z Niemcami 19 IV 1943 r.
Uroczystość odsłonięcia pomnika Bohaterów Getta na rogu ul. Zamenhofa i Anielewicza (d. Gęsia) na terenie getta w V rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Pomnik wykonał Natan Rapaport wg projektu architekta Leona Marka Suzina, wzniesiono go w miejscu pierwszego starcia Żydów z Niemcami 19 IV 1943 r.Foto: PAP/CAF/Stanisław Dąbrowiecki

W 1940 roku Niemcy utworzyli tu największe getto w całej okupowanej Europie. Na 3 kilometrach kwadratowych zamknięto 450 tysięcy osób. 100 tysięcy zmarło tu z głodu i z powodu chorób. Rok później Niemcy z warszawskiego getta do Treblinki wywieźli i skazali na zagładę 300 tysięcy. W getcie zostało 60 tysięcy młodych zdolnych do pracy Żydów. 

19 kwietnia 1943 roku o godzinie 6.00 rano niemieckie oddziały wkroczyły do warszawskiego getta, aby dokonać ostatecznej likwidacji dzielnicy żydowskiej. Ale nieoczekiwanie trafiły na zbrojny opór.  Kto się im przeciwstawił? Anielewicz, Cukierman, Edelman. Wszyscy pamiętają nazwiska tych trzech przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej. Dziś opowiemy o znacznie mniej znanym Żydowskim Związku Wojskowym. Zapraszamy do wysłuchania audycji. 


i ciągle widzę ich twarze.jpg
I ciągle widzię ich twarze

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 23.04.2017

Godzina emisji: 14.09

gs

Czytaj także

Mali Szmuglerzy odraczali w getcie wyrok śmierci

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2015 17:20
- Getto warszawskie było gettem głodowym. Szmuglujące żywność dzieci brały dużą odpowiedzialność za przetrwanie dorosłych - mówiła w Dwójce Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatni krzyk rozpaczy. 74. rocznica powstania w getcie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 00:32
- Na temat powstania w getcie wiemy niewiele, bo najbogatszym zapisem jest raport Jurgena Stroopa, któremu nie możemy ufać, a przeżyło bardzo mało osób - mówi historyk dr Hanna Węgrzynek.
rozwiń zwiń