Edmund i Wanda Królowie. Wojna i miłość

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2017 17:00
Wielka historia składa się z milionów indywidualnych losów. Czasem w historii osoby lub jednej rodziny możemy odnaleźć splot odległych od siebie wydarzeń. Taki był właśnie los Edmunda i Wandy Królów.
Audio
  • Edmund i Wanda Królowie. Wojna i miłość (Labirynt historii)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Tsifanskaya Maria

Poznali się przed wojną w Borysławiu, gdzie na początku XX wieku zbudowano kilkanaście tysięcy szybów naftowych i działało ponad tysiąc przedsiębiorstw zajmujących się wydobyciem nafty i gazu. Edmund który pochodził z rodziny robotniczej, jesienią 1939 roku chciał rozpocząć studia ekonomiczne. W dodatku właśnie się ożenił z Wandą z Bogaczewiczów.

Kiedy wybuchła wojna, Edmund Król walczył jako podoficer rezerwy w szeregach batalionu Obrony narodowej "Sambor". I już na początku września słał kolejne listy do Wandy, która została w Borysławiu. Potem wraz z innymi Polakami znalazł się w obozie dla internowanych w Szarwar, gdzie spędził blisko pół roku. Tymczasem Borysław znalazł się pod okupacją sowiecką.

Jakie były dalsze losy Edmunda i Wandy? Czy oboje przeżyli? I czy rozłąka nie osłabiła ich uczucia?

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 30.04.2017

Godzina emisji: 14.08

mg/kd

Czytaj także

Burzliwe losy polskiego złota. Czy znamy całą prawdę?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2017 15:30
Złoto zawsze budziło olbrzymie emocje. Szlachetny kruszec, praktycznie niezniszczalny, który w dłuższej perspektywie wciąż zyskuje na wartości. Obecnie tona złota kosztuje 37 milionów dolarów, czyli 150 milionów złotych. Przed wybuchem II wojny światowej rezerwy Banku Polskiego wynosiły 95 ton złota, z czego 80 ton znajdowało się w kraju. Gdy Niemcy zaatakowały Polskę, trzeba było je ratować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatni krzyk rozpaczy. 74. rocznica powstania w getcie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 00:32
- Na temat powstania w getcie wiemy niewiele, bo najbogatszym zapisem jest raport Jurgena Stroopa, któremu nie możemy ufać, a przeżyło bardzo mało osób - mówi historyk dr Hanna Węgrzynek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie w getcie warszawskim. Zapomniani bohaterowie getta

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2017 15:00
Przed wojną Warszawa była największym po Nowym Jorku światowym centrum żydowskiej diaspory. W polskiej stolicy mieszkało 360 tysięcy Żydów. 
rozwiń zwiń