Ćwierć wieku temu upadł rząd Jana Olszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 15:00
28 maja Sejm uchwalił uchwałę wzywającą rząd do lustracji czyli sprawdzenia, którzy politycy, adwokaci i urzędnicy wysokiego są lub byli agentami tajnych służb. Wybuchł kryzys polityczny, który doprowadził do obalenia rządu Jana Olszewskiego.
Audio
  • O wydarzeniach, które doprowadziły do dymisji Jana Olszewskiego (Labirynt historii/Jedynka)
Jan Olszewski, zdjęcie archiwalne
Jan Olszewski, zdjęcie archiwalneFoto: Fot. Tomasz Wierzejski/FOTONOVA

Autorami uchwały byli dwaj posłowie liberalni Lech Próchno Wróblewski i Janusz Korwin Mikke.

Kilka dni wcześniej – tuż po swojej wizycie w Moskwie - Lech Wałęsa wycofał swoje poparcie dla rządu Olszewskiego . Dlaczego?  Prezydent Wałęsa, był gotów podpisać z Rosją umowę w ramach której po opuszczeniu Polski przez Armię Czerwoną, na terenie dawnych radzieckich baz wojskowych miałyby funkcjonować na zasadach eksterytorialnych polsko-rosyjskie spółki. Premier Olszewski stanowczo się temu sprzeciwił, traktując taki zapis jako zagrożenie dla polskiej suwerenności i przekreślenie szans na wstąpienie do NATO.

Tymczasem wykonawcą uchwały lustracyjnej miał być minister spraw wewnętrznych Antoni Macierewicz.  Jego bliskim współpracownikiem był wiceminister Andrzej Zalewski.

Andrzej Zalewski przygotowywał wtedy nowelizację ustawę o tajemnicy państwowej, zgodnie z którą każdy urzędnik państwowy miał składać oświadczenie czy był pracownikiem lub współpracownikiem komunistycznych tajnych służb. Oprócz tego Zalewski pracował nad ustawą lustracyjną, która miała  wyeliminować takie osoby z życia publicznego.

Wykonanie sejmowej uchwały lustracyjnej było karkołomne ze względu na krótki termin realizacji, brak dostępu do części archiwów oraz szeroki wachlarz stanowisk i zawodów objętych lustracją.

Kiedy 28 maja 1992 roku w sejmie doszło do głosowania nad uchwałą lustracyjną rozpoczęła się wyjątkowa batalia.  

Co się wydarzyło? W jaki sposób została wykonana uchwała lustracyjna? Co Wałęsa obiecywał Antoniemu Macierewiczowi i za co? Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Współpraca reporterska: Mateusz Tarasiuk

Realizacja dźwięku i oprawa muzyczna: Dariusz Sałajczyk

Czytał: Zbigniew Moskal

Data emisji: 4.06.2017

Godzina emisji: 14.09

zi/bch


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

25 lat temu został odwołany rząd Jana Olszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 12:52
25 lat temu, w nocy z 4 na 5 czerwca 1992 r., Sejm udzielił wotum nieufności rządowi Jana Olszewskiego. Bezpośrednią przyczyną jednego z najpoważniejszych kryzysów polskiej demokracji po 1989 r. stała się sprawa lustracji przeprowadzanej przez ówczesnego szefa MSW Antoniego Macierewicza.
rozwiń zwiń