35 lat temu powstała Solidarność Walcząca

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 16:50
Na jej czele stanął Kornel Morawiecki, działacz Solidarności, doktor fizyki, pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej.
Audio
  • Jak powstała Solidarność Walcząca? (Labirynt historii/Jedynka
Kornel Morawiecki
Kornel Morawiecki Foto: PAP/Leszek Szymański

Jesienią 1981 roku w ramach Zarządu Regionu Dolnośląskiego odpowiadał za poligrafię i wydawał niepodległościowy miesięcznik "Biuletyn Dolnośląski". Równocześnie władze "Solidarności", zdecydowały, by przygotowywać się na stan wyjątkowy i nieuchronną konfrontację z władzami komunistycznymi. Sam od kilku tygodni na wszelki wypadek gromadził poza oficjalnym biurem "Solidarności" – w mieszkaniach znajomych i przyjaciół - papier i sprzęt poligraficzny.

czytaj więcej
kornel morawiecki 1200 pap.jpg
"Ludzie z SW" - reportaż Magdy Skawińskiej

Jednak gdy 13 grudnia 1981 roku generał Jaruzelski wprowadził w Polsce stan wojenny, a legalna działalność "Solidarności" została zawieszona, niemal dla wszystkich było to kompletne zaskoczenie. 

We Wrocławiu aresztowania uniknęli najważniejsi przywódcy regionu Solidarności Władysław Frasyniuk, Piotr Bednarz, Józef Pinior i Kornel Morawiecki, którzy utworzyli Regionalny Komitet Strajkowy czyli RKS.

Celem Frasyniuka było doprowadzenie do strajku generalnego. Podejmował ryzykowne wypady, aby spotykać się z działaczami podziemnych komisji "Solidarności" w dużych zakładach pracy. Morawiecki był temu przeciwny. Uważał, że trzeba postawić na budowę niewielkich, ścisłe zakonspirowanych struktur.

W audycji porozmawiamy o losach Solidarności Walczącej i jej zmaganiach z władzami PRL. 

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Data emisji: 18.06.2017

Godzina emisji: 14.09

zi


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Teoś, czyli Teodor Klincewicz i grupy specjalne RKW "Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 16:00
Niedługo po wprowadzeniu stanu wojennego studenci, licealiści, inteligenci i robotnicy stworzyli w Warszawie kilka niezależnych od siebie grup oporu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Korczyński. Bohater komunistycznego podziemia z krwią na rękach

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 14:59
Impulsywny, odważny, bezwzględny, inteligentny, okrutny i mściwy. Stefan Kilanowicz, znany jako Grzegorz Korczyński, w 1942 r. w Ludmiłówce nakazał wymordowanie setki bezbronnych Żydów, a w 1970 r. kierował pacyfikacją na Wybrzeżu, w której zginęło ponad 40 osób.
rozwiń zwiń