X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mali tułacze. Polskie dzieci z Pahiatua

W dzieciństwie przeżyli koszmar, utracili najbliższych, skazani na tułaczkę trafili na drugi kraniec świata. Chociaż byli skazani przez totalitarny system na zagładę, z labiryntu historii wyszli obronną ręką.
Nowa Zelandia. Zdjęcie ilustracyjne
Nowa Zelandia. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Anton Balazh
O Audycji

17 września 1939 roku Armia Czerwona wtargnęła w granice Rzeczpospolitej Polski pod pozorem ochrony mniejszości ukraińskiej i białoruskiej przed agresja niemiecką. Niebawem na zajętych terenach swoje rządy rozpoczął Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych NKWD, organizując wywózki Polaków w głąb Rosji.

Deportacje dotknęły najpierw mężczyzn w wieku poborowym a potem osoby starsze, kobiety i dzieci. W dzisiejszym "Labiryncie historii" mówiliśmy o niezwykłych, wstrząsających losach tysięcy polskich dzieci, z których kilkaset znalazło opiekę i ocalenie na drugim końcu świata, w Nowej Zelandii. Nowy dom - oddalony 20 tys. kilometrów od Polski.

- Były to dzieciaki, które należały do rodzin inteligenckich, wojskowych, nauczycieli - mówi Ilona Gosiewska, prezes stowarzyszenia Odra-Niemen.

Polskie osierocone dzieci dotarły do Nowej Zelandii na początku listopada 1944 roku, po 5 latach pełnej tragicznych wydarzeń tułaczki. Żona polskiego konsula Maria Wodzicka, przy pomocy pomocy swego męża oraz dzięki wsparciu Janet Frazer, żony nowozelandzkiego premiera Petera Frazera, przekonała rząd i parlament, aby zorganizować ośrodek dla małych polskich uchodźców oraz ich opiekunów, w którym mogli mieszkać na koszt rządu nowozelandzkiego.

- Były to przewiewne baraki, ale było w nich ciepło. Nie było tam zim. Było jedynie mokro czasami, jak deszcze padały. Każdy miał swoje łóżeczko, koc, była jadalnia i bardzo smaczne jedzenie. Pytano nas nawet, jaki chleb wolimy: biały czy ciemny. Była dobra opieka a dzieci się uczyły, co było najważniejsze - wspomina Anna Załuska z domu Bednarska.

Obdarowani kiedyś przez zupełnie obcych im ludzi wciąż trzymają się razem. Dziś, mimo zaawansowanego wieku, wciąż są pełni pomysłów na przyszłość. W Nowej Zelandii wciąż tworzą Małą Polskę – inspirując Polaków i Nowozelandczyków. Dzieci z Pahiatua. 

Co działo się przez te 5 lat, zanim polskie dzieci dotarły do Nowej Zelandii? Dlaczego USA odmówiły przyjęcia Polaków? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Goście: Ilona Gosiewska (prezes stowarzyszenia Odra-Niemen), Aneta Hoffmann (historyk), Eugenia Smolińska, Dominik Rozpędowski (Stowarzyszenie Odra-Niemen), Anna Załuska z domu Bednarska (nagranie archiwalne), Wanda Ellis z domu Pelc, Kamila Gosiewska (stowarzyszenie Odra-Niemen)

Wykorzystane utwory: Złe Psy "Urodziłem się w Polsce"; 4P "Mam biało-czerwone serce"

Data emisji: 26.11.2017

Godzina emisji: 14.16

kh/ac

Playlista
  • Zbigniew Moskal, - Dwie Ojczyzny. Polskie dzieci w Nowej Zelandii. Tułacze wspomnienia
  • Złe Psy, Harfa Gospel Choir, - Urodziłem się w Polsce