X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zesłanie na Syberię ukształtowało Józefa Piłsudskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 15:00
1 maja 1897 roku 19-letni Józef Klemens Piłsudski, zwany przez najbliższych Ziukiem, został skazany na zesłanie w głąb Rosji. Brutalnie pobity przez carskich żandarmów, stracił dwa przednie zęby i do końca życia ukrywał ten uszczerbek pod gęstymi, długimi wąsami.
Audio
  • Jaki był marszałek Piłsudski i co go ukształtowało? (Labirynt historii/Jedynka)
Ojcowie niepodległości: Naczelnik Państwa Józef Piłsudski i premier Ignacy Jan Paderewski, 1919
"Ojcowie niepodległości": Naczelnik Państwa Józef Piłsudski i premier Ignacy Jan Paderewski, 1919Foto: zbiory Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego

Ziuk, Dziadek, Komendant, Naczelnik, a wreszcie pan Marszałek Piłsudski. Jedna z najważniejszych postaci współczesnej historii Polski. Człowiek-legenda. W audycji "Labirynt historii" mówimy, jaki był i co go ukształtowało.

Przeszedł zesłanie na Syberię, po którym napisał, że nieważne, czy Rosjanin będzie czerwony czy biały. Żaden nie pogodzi sie z niepodległościa Polski. Uciekał z carskich więzień, był terrorystą, miał kontakty z wywiadem austriackim, czego się nie wypierał, dla przeciwników politycznych utworzył więzienie w Berezie Kartuskiej, dowodził wreszcie zamachem majowym w 1926 roku.

Ale stworzył Związek Strzelecki, a później Legiony, wydatnie przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości, pokonał bolszewików i zapewnił odrodzonemu państwu spokój na 20 lat.

Nie sposób dziś wyobrazić sobie historii Polski bez marszałka Piłsudskiego. Kto wie? Może w ogóle nie moglibyśmy dziś o niej wspominać, gdyby nie jego dokonania? I nawet pomimo wielu przywar, nie do końca akceptowalnych posunięć, nie sposób nie zgodzić się, że, kto jak kto, ale Dziadek, Ziuk, Marszałek i Komendant - Józef Piłsudski, w sercach większości Polaków zajmuje jedno z najważniejszych miejsc w patriotycznej hierarchii.

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Goście: prof. Janusz Odziemkowski (historyk), prof. Grzegorz Nowik (historyk), prof. Tomasz Schramm (historyk), prof. Andrzej Chwalba (historyk), prof. Wiesław Wysocki (historyk)

Data emisji: 3.12.2017

Godzina emisji: 14.09

ag/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szlakiem miejsc związanych z marszałkiem Piłsudskim

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 21:28
Kolejne wydanie magazynu "Świat Kresów" poświęciliśmy marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i jego stosunkowi do Kresów, a także narodów zamieszkujących wspólnie z Polakami ziemie kresowe. Wyruszyliśmy szlakiem miejsc związanych z Józefem Piłsudskim na Wileńszczyźnie, opowiedzieliśmy też o idei federacyjnej marszałka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Józefa Piłsudskiego zejdzie pod ziemię

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 16:48
Do 1939 roku Muzeum Józefa Piłsudskiego znajdowało się w Belwederze. Ale w czasie wojny muzeum uległo likwidacji, a po wojnie zbiory zostały rozproszone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wyglądał pierwszy dzień niepodległości?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2017 14:10
11 listopada przyjęto uważać za pierwszy dzień odzyskania przez Polskę niepodległości, gdyż tego dnia w 1918 roku podpisano kapitualcę Niemiec i zakończyła się I wojna światowa. Ale w różnych częściach odradzającego się państwa pierwszy dzień niepodległości wyglądał różnie.
rozwiń zwiń