Wigilia w okopach 1914 roku

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2017 15:00
W grudniu 1914 roku po obu liniach frontu zachodniego ponad 100 tysięcy żołnierzy z Niemiec oraz Francji i Wielkiej Brytanii. Jednak w wigilię Bożego Narodzenia w wielu miejscach niemal na całej linii frontu wydarzyło się coś, co kompletnie zaskoczyło dowódców wrogich armii.
Audio
  • Niezwykłe wydarzenie na froncie I wojny światowej (Labirynt historii/Jedynka)
Spotkanie żołnierzy brytyjskich i niemiecki na tzw. ziemi niczyjej w Wigilię 1914 roku
Spotkanie żołnierzy brytyjskich i niemiecki na tzw. ziemi niczyjej w Wigilię 1914 rokuFoto: archiwum Imperial War Museums, domena publiczna

W Wigilię Niemcy postawili na swojej linii okopów świąteczne choinki, na których pstrzyły się zapalone świeczki i skromne ozdoby.
Kiedy Anglicy usłyszeli niemiecką wersję kolędy "Cicha noc" zaskoczeni zobaczyli, jak z okopów przeciwnika idzie w ich stronę nieuzbrojony żołnierz niosąc przystrojona choinkę. Bożonarodzeniowy rozejm, który rozpoczął się w Wigilię 1914 roku spontanicznie wprowadzony przez żołnierzy został początkowo zaakceptowany przez średnie i wyższe dowództwo.

W tym samym czasie na froncie wschodnim ścierały się armie Rosji i Austro-Węgier. Walki toczyły się głównie na ziemiach polskich, a  po przeciwnych stronach konfliktu służyło  wielu Polaków. Między innymi bitwa pod Łowczówkiem koło Tarnowa stanowiła chrzest bojowy dla I brygady Legionów, która powstała zaledwie kilka dni wcześniej 19 grudnia 1914 roku.

Na froncie galicyjskim Polacy walczący po przeciwnych stronach - musieli się ograniczyć do śpiewania polskich kolęd nie wychodząc z okopów. Tu nie przerwano działań wojennych jak na zachodzie. Dzień Bożego Narodzenia był krwawą bitwą.

W jaki sposób wyżsi dowódcy starali się nie dopuścić, do kolejnych niekontrolowanych rozejmów? Czy można takie działania usprawiedliwić? Czy spontaniczny rozejm został powtórzony w kolejnych latach? Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Goście: dr Adam Buława (historyk, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego), prof. Tomasz Schraam (historyk), Artur Student (historyk,  pasjonat - rekonstruktor historyczny), prof. Janusz Odziemkowski (historyk wojskowości)

Wykorzystane utwory: Vincent Niclo & chór Armii Czerwonej "Cicha noc, święta noc" - koncert przy Bramie Brandenburskiej, Paul McCartney "Pipe Of Peace", Golec uOrkiestra "Bóg Się Rodzi"

Data emisji: 24.12.2017

Godzina emisji: 14.09

ag

Czytaj także

Jak wyglądał pierwszy dzień niepodległości?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2017 14:10
11 listopada przyjęto uważać za pierwszy dzień odzyskania przez Polskę niepodległości, gdyż tego dnia w 1918 roku podpisano kapitualcę Niemiec i zakończyła się I wojna światowa. Ale w różnych częściach odradzającego się państwa pierwszy dzień niepodległości wyglądał różnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieczysław Boruta-Spiechowicz. Od Legionów Piłsudskiego do Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 19:30
Bohaterem audycji jest generał Mieczysław Boruta-Spiechowicz obrońca Lwowa w 1918 roku, żołnierz Legionów, armii Andersa, współtwórca ROPCiO i uczestnik I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność". Łącznik wielu epok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jadwiga Tejszerska. Dziewczyna, która ograła bolszewików

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 12:00
- Jej wyprawa w 1920 roku za linię frontu od samego początku była skazana na niepowodzenie - o słynnej w II Rzeczpospolitej kobiecie szpiegu opowiadał w Jedynce historyk Wojciech Cygan.
rozwiń zwiń