Michał Boym, podróżnik na miarę Marco Polo

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2018 15:00
Przedzierał się drogą lądową z Indii do Europy, jako pierwszy opisał chiński mur i zaznaczył na mapie Pekin, odczytał tajemniczą transkrypcję na kamieniu w Singanfu, ewangelizował dwór cesarski i poświęcił życie wypełnieniu specjalnej misji dyplomatycznej. Michał Boym - XVII-wieczny misjonarz, jezuita i poseł chińskiego cesarza. Bardziej znany i ceniony w Chinach niż w Polsce.
Audio
  • Michał Boym, bardziej znany w Chinach niż w Polsce badacz kraju Środka (Labirynt historii/Jedynka)
Wielki Mur w Chinach
Wielki Mur w ChinachFoto: Pixabay/gmshtwjl

Michał Boym przychodzi na świat we Lwowie, jego przodkowie przybyli do Polski z Węgier z królem Stefanem Batorym. Tradycją rodzinną jest znajomość medycyny. Boymowie fundują we Lwowie kaplicę, która stoi do dziś nieopodal katedry. Uzdolniony Michał wstępuje do jezuitów w Krakowie w 1631 r. Od początku ma pragnienie wyruszenia na misję.

Michał Boym, który znakomicie poznał język chiński, wkrótce zostaje wysłany na wyspę Hajnan w południowych Chinach. O jego pracy misyjnej w tym okresie nie wiadomo zbyt wiele, lecz jest to czas niezwykle płodny badawczo. Tam tworzy swoje dzieło "Flora Sinensis", jedyne wydane za życia. Wybitne. Boym tworzy rysunki i opisuje nieznane Europejczykom gatunki: mango, liczi czy zieloną herbatę, identyfikuje nazwy botaniczne i zoologiczne, używając nazw określeń łacińsko-chińskich. Boym pracuje również nad atlasem Chin oraz sporządza notatki dotyczące chińskiej medycyny.

Polski jezuita był ponadto wybitnym kartografem. W swoim "Atlasie Chin" wskazał, że Kataj Marco Polo, Serica Ptolomeusza i China Portugalczyków to ten sam kraj. Mapa nie ujrzała światła dziennego i Europejczycy nadal tkwili w błędzie odnośnie położenia Pekinu.
Czy gdyby misja Boyma się udała i przy władzy utrzymała się chrześcijańska dynastia - Chiny byłyby dziś krajem w dużej mierze chrześcijańskim? Czy Boym znajdzie się kiedyś w panteonie największych podróżników świata, obok Marco Polo? Czy stanie się patronem polsko-chińskich relacji?

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

ProwadziJacek Raginis-Królikiewicz

Czytał: Zbigniew Moskal

Współpraca reporterska: Barbara Stefańska i Łukasz Makuch

Realizacja dźwięku i oprawa muzyczna: Dariusz Sałajczyk

Goście: prof. Bogdan Góralczyk (sinolog), dr hab. Monika Miazek-Męczyńska (filolog klasyczny, sinolatynista), o. dr Jan Konior (jezuita, sinolog), Patrycja Pendrakowska (prezes Centrum Studiów Polska - Azja), Krzysztof Petek (pisarz, dziennikarz, organizator wypraw, współautor książki o Michale Boymie), dr Radosław Pyffel (członek Rady Dyrektorów Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych AIIB), Jacek Pałkiewicz (podróżnik, współautor książki o Michale Boymie)

Wykorzystano: Fragmenty książki "Michał Boym - Ambasador państwa środka" autorstwa Edwarda Kajdańskiego oraz dzieła Boyma

Wykorzystane utwory: McKennitt Loreena "The Mystic's Dream", Universe "Chiny"

Data emisji: 25.03.2018

Godzina emisji: 14.08

ag
Czytaj także

Zakazane miasto - centrum świata

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 06:03
Pałac był ośrodkiem życia politycznego w okresie rządów dwóch największych dynastii, kiedy to Chiny były mocarstwem ówczesnego świata. Przez pięć wieków miasto, odizolowane potężnymi murami, budziło ogromną ciekawość, podziw, a zarazem strach zewnętrznego świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

I wojna opiumowa – chiński kolos na glinianych nogach

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 06:05
Do Chin wyruszyła brytyjska ekspedycja wojenna, która zajęła wyspę Hongkong i zablokowała Kanton. Źle zorganizowana i nie posiadająca nowoczesnego uzbrojenia armia chińska, mimo przewagi liczebnej, nie była w stanie stawić skutecznego oporu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Harbin - chińskie miasto tworzone przez Polaków

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2018 14:00
Harbin to dziś 5-milionowa stolica chińskiej prowincji Heilongjiang. W czasach II Rzeczypospolitej osiedlali się tam Polacy, by pracować przy budowie, a następnie przy eksploatacji Kolei Wschodniochińskiej.
rozwiń zwiń