Wielkanoc w pierwszych wiekach chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2018 14:53
Pesach to żydowskie święto zimowo-wiosennego przesilenia, ale przede wszystkim wspomnienie cudownego przejścia Izraelitów przez Morze Czerwone. Ze śmierci, która groziła im z rąk ścigających rozwścieczonych Egipcjan ku życiu i wolności na drugi brzegu.
Audio
  • Wielkanoc w pierwszych wiekach chrześcijaństwa (Labirynt historii/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Romolo Tavani/Shutterstock.com

Dla pierwszych chrześcijan, z których wielu było Żydami, święto paschy zyskało jeszcze inny wymiar. Wielkanoc była momentem, w którym dokonywano najważniejszych wtajemniczeń. Wtedy też sprawowana była najbardziej uroczysta liturgia w roku. Była to noc, w trakcie której wspominano i przeżywano wciąż na nowo tajemnicę przejścia Jezusa ze śmierci do życia, czyli zmartwychwstanie.   

Ks. prof. Józef Naumowicz tłumaczył, że w pierwszych wiekach w Wigilię Wielkanocną przyjmowano sakrament chrztu, a brali w nim udział głównie dorośli. – W pierwszych wiekach w Wigilię Wielkanocną, czyli z soboty na niedzielę, przyjmowano chrzest. Pamiętajmy, że w pierwszych wiekach chrzczono głównie dorosłych. Do chrztu przygotowywali się długo, zazwyczaj kilka lat - poinformował.  

Ale w pierwszych  wiekach w całym Imperium Rzymskim decyzja, by wziąć udział w Eucharystii, zwłaszcza w wielkanocnej liturgii, oznaczała poważne ryzyko. Chrześcijanie byli prześladowani, a Kościół działał w konspiracji. Sytuacja zmieniła się dopiero w 313 roku za panowania cesarza Konstantyna.

Czym był Edykt Mediolański? W jakim stopniu męka i śmierć Chrystusa zmieniły myślenie chrześcijan? Jakie są podobieństwa między Wielkanocą świętowaną dzisiaj a w pierwszych wiekach chrześcijaństwa? Czym jest Dies Natalis? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Czytał: Zbigniew Moskal

Współpraca reporterska: Jan Barański

Realizacja dźwięku i oprawa muzyczna: Dariusz Sałajczyk

Goście: ks. dr Jan Konior (filozof, teolog, Towarzystwo Jezusowe), ks. prof. Józef Naumowicz (historyk literatury wczesnochrześcijańskiej, patrolog), ks. dr Tomasz Skibiński (teolog, historyk Kościoła), ks. prof. Leszek Misiarczyk (teolog), ks. dr hab. Robert Skrzypczak (teolog, psycholog)

W audycji wykorzystano utwory: 2Tm 2,3 - "Kocham Cię Panie" (Psalm 18), Michael Ben David - "Sing To The Lord"

Data emisji: 1.04.2018

Godzina emisji: 14.06

abi

Czytaj także

Ślusarz, matematyk, premier. Kim był Kazimierz Bartel?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 15:24
Były ślusarz, który zasłynął jak znawca malarstwa i autor wyjątkowej monografii na temat perspektywy malarskiej. Profesor geometrii wykreślnej, który został pierwszym premierem po zamachu majowym. Człowiek, który pośredniczył w kontaktach między Piłsudskim a Hitlerem. Kim był Kazimierz Bartel?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marzec'68. Jego geneza i konsekwencje

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2018 16:02
Marzec 1968 roku to jeden z najważniejszych i najbardziej bolesnych przełomów współczesnej historii Polski. W ciągu trzech tygodni oblicze PRL-u zmieniło się diametralnie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfred Rosenberg. Człowiek będący wcieleniem diabła?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 14:07
125 lat temu w styczniu 1885 roku przyszedł na świat człowiek, o którym mówiono potem, że to on stworzył Adolfa Hiltera. Kim był Alfred Rosenberg? Dlaczego  - chociaż on sam nikogo nie zabił – ponosił odpowiedzialność za śmierć setek tysięcy osób? Co zawierał pisany przez niego dziennik i w jakich okolicznościach został przywłaszczony?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Boym, podróżnik na miarę Marco Polo

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2018 15:00
Przedzierał się drogą lądową z Indii do Europy, jako pierwszy opisał chiński mur i zaznaczył na mapie Pekin, odczytał tajemniczą transkrypcję na kamieniu w Singanfu, ewangelizował dwór cesarski i poświęcił życie wypełnieniu specjalnej misji dyplomatycznej. Michał Boym - XVII-wieczny misjonarz, jezuita i poseł chińskiego cesarza. Bardziej znany i ceniony w Chinach niż w Polsce.
rozwiń zwiń