Prekursorzy Solidarności - Wolne Związki Zawodowe na Wybrzeżu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 15:00
Niecałe sześć tygodni po grudniowej masakrze 70 roku w Stoczni Gdańskiej spotkał się z robotnikami nowy przywódca komunistycznej partii Edward Gierek. Bezpośredni i uśmiechnięty zapewniał, że w stosunkach między władzą a obywatelami rozpoczęła się właśnie nowa era.
Audio
  • Prekursorzy Solidarności - Wolne Związki Zawodowe na Wybrzeża (Labirynt historii/Jedynka)
Jeden z założycieli Wolnych Związków Zawodowych na Wybrzeżu Andrzej Gwiazda z Nagrodą im. Lecha Kaczyńskiego
Jeden z założycieli Wolnych Związków Zawodowych na Wybrzeżu Andrzej Gwiazda z Nagrodą im. Lecha KaczyńskiegoFoto: IAR

Już w czerwcu 1976 roku władze komunistyczne ogłosiły podwyżki cukru i mięsa, a potem brutalnie stłumiły robotnicze protesty w Radomiu i Ursusie. Tymczasem oficjalne związki zawodowe zamiast chronić prześladowanych robotników przyłączyły się do propagandowej nagonki na organizatorów protestów.  

Wkrótce po wypadkach powstał Komitet Obrony Robotników KOR, który działał zupełnie jawnie, wydając między innymi pisma Biuletyn Informacyjny KOR oraz pismo”Robotnik”.

Bezpośrednim impulsem powstania WZZ okazała się inicjatywa katowickiego elektrotechnika Kazimierza Świtonia, który 23 lutego 1978 roku wraz ze pięcioma innymi robotnikami założył Wolne Związki Zawodowe Górnego Ślaska. Następnego dnia 29 kwietnia deklarację założycielską Wolnych Związków Zawodowych na Wybrzeżu podpisali Krzysztof Wyszkowski, Andrzej Gwiazda i Antoni Sokołowski.

***

Tytuł audycji: Labirynt historii

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Czytał: Zbigniew Moskal

Goście: Krzysztof Wyszkowski, Lech Wałęsa, Andrzej Kołodziej, Bogdan Borusewicz, Andrzej Gwiazda, Joanna Gwiazda,

Realizacja dźwięku i oprawa muzyczna: Dariusz Sałajczyk

Data emisji: 6.05.2018

Godzina emisji: 14.12

ag


Czytaj także

Wolne Związki Zawodowe w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2018 18:24
Powszechnie uważa się, że pierwsze niezależne związki zawodowe czyli Wolne Związki Zawodowe powstały najpierw w Gdańsku w kwietniu 1978 roku. Ale dwa miesiące wcześniej powstał Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych w Katowicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rocznica utworzenia WZZ Wybrzeża. "Bezpiece nie udało się nas zniszczyć"

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 08:27
- Bez Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża historia Polski mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej - mówił w "Sygnałach dnia" wicemarszałek Senatu, działacz opozycji demokratycznej w PRL Bogdan Borusewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

40. rocznica powstania WZZ na Wybrzeżu

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 16:14
„Bez Wolnych Związków Zawodowych na Wybrzeżu nie powstałaby Solidarność” - twierdzi wielu działaczy antykomunistycznych z czasów PRL. O powstaniu i działalności WZZ na Wybrzeżu mówił w rozmowie z reporterem Polskiego Radia Dawidem Grygorcewiczem Andrzej Kołodziej - jeden z członków WZZ Wybrzeża, późniejszy organizator strajku w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, członek NSZZ Solidarność.
rozwiń zwiń