Rotmistrz Witold Pilecki - polski bohater i ofiara komunistycznego terroru

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 15:06
Siedemdziesiąt lat temu 25 maja 1948 roku zginął rotmistrz Witold Pilecki, jeden z największych polskich bohaterów. Oficer wywiadu Tajnej Armii Polskiej, a potem Armii Krajowej, jedyny człowiek który, aby dostać się do Auschwitz, sprowokował swoje aresztowanie,  a potem stworzył w obozie konspiracyjny Związek Organizacji Wojskowych ZOW, do którego należało ponad 800  więźniów.
Audio
  • Rotmistrz Pilecki - czym naraził się komunistom? (Labirynt historii/Jedynka)
Protokół wykonania wyroku śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, fot. IPN, twitter.comipngovpl
Protokół wykonania wyroku śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, fot. IPN, twitter.com/ipngovplFoto: IPN, twitter.com/ipngovpl

Po trzech latach zorganizował brawurową ucieczkę z obozu wraz z dwójką innych więźniów. W 1944 roku walczył w powstaniu warszawskim, a po wojnie z grupą współpracowników został aresztowany przez komunistyczną bezpiekę.

Przez lata w swym oficjalnym życiorysie Józef Cyrankiewicz przypisywał sobie główną rolę w zorganizowaniu ruchu oporu w obozie Auschwitz, nie bacząc na to, że pojawił się w Oświęcimiu dopiero w 1942 roku, a w skład kierownictwa ZOW wszedł w roku 1944, a więc rok po ucieczce Pileckiego. Świadectwo rotmistrza i jego zapiski były więc dla premiera bardzo niewygodne.

15 marca 1948 roku Witold Pilecki został skazany na karę śmierci, a prezydent Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Gdy Pilecki po raz ostatni widział się z żoną, przekazał Marii Pileckiej swój najcenniejszy skarb, który pozwolił mu przetrwać.

Zapraszamy do odsłuchania całej audycji.

Zobacz też >>> raport specjalny

***

Tytuł audycji: "Labirynt historii"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Czytał: Zbigniew Moskal

Współpraca reporterska: Łukasz Makuch i Maciej Walecki

Goście: Tadeusz Płużański (historyk, publicysta), dr Patryk Pleskot (historyk), Leszek Żebrowski (pisarz, publicysta historyczny), Jacek Pawłowicz (dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Represjonowanych w PRL), prof. Wiesław Wysocki (historyk),

Realizacja dźwięku i oprawa muzyczna: Dariusz Sałajczyk

W audycji wykorzystano: materiały z archiwum Polskiego Radia i fragmenty książki prof. Wiesława Wysockiego "Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948")

Data emisji: 27.05.2018

Godzina emisji: 14.10

abi

Czytaj także

"Inspekcja". Spektakl, który ocala pamięć o Katyniu

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 12:00
Widowisko, którego premiera odbyła się 9 kwietnia w Teatrze Telewizji, jest obrazem ostatnich miesięcy przed dokonaniem zbrodni katyńskiej i pokazuje patriotyczną postawę polskich oficerów więzionych w sowieckim obozie jenieckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Postawy Polaków wobec eksterminacji Żydów

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 15:14
20 stycznia 1942 roku w Berlinie zapadła decyzja o rozpoczęciu masowej eksterminacji ludności żydowskiej. Kierował nią szef Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy, Reinhard Heidrich. Operacja zagrażała przede wszystkim Żydom, ale także wszystkim, którzy chcieli im pomagać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prekursorzy Solidarności - Wolne Związki Zawodowe na Wybrzeżu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 15:00
Niecałe sześć tygodni po grudniowej masakrze 70 roku w Stoczni Gdańskiej spotkał się z robotnikami nowy przywódca komunistycznej partii Edward Gierek. Bezpośredni i uśmiechnięty zapewniał, że w stosunkach między władzą a obywatelami rozpoczęła się właśnie nowa era.
rozwiń zwiń