X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Flaga narodowa. Wielu oddało za nią życie

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018 15:04
Kwadratowy, trójkątny lub prostokątny bławat czyli kawał materiału przytwierdzony do długiego drzewca. Czy warto oddać życie za takie płótno? Czy można zabić? W imię jakich racji?
Audio
  • Flaga narodowa. Znacznie więcej niż płótno (Labirynt historii/Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: DavidRockDesign/Pixabay/domena publiczna

W audycji opowiedzieliśmy o bogatej tradycji chorągwi, która w rożnych odmianach bywa nazywana flagą, banderą, proporcem lub sztandarem i w zależności od okoliczności może być powodem do dumy albo znakiem hańby. Ale pierwotna funkcja chorągwi zwłaszcza w średniowieczu miała całkiem praktyczny charakter.

Kiedy Polska odzyskała niepodległość pierwszym sygnałem zmiany były polskie flagi na ulicach miast, a 1 sierpnia 1919 roku nowo wybrany sejm Polski postanowił, że "Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolor biały i czerwony, w podłużnych pasach, równoległych, z których górny – biały, dolny zaś – czerwony". Rok później określono odcień polskiej czerwieni.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Labirynt historii"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Czytał: Zbigniew Moskal

Współpraca reporterska: Maciej Walecki

Goście: prof. Marek Barański (historyk mediewista), płk Grzegorz Kaliciak (weteran misji w Iraku i Afganistanie), prof. Marek Barański (historyk), ks. dr Paweł Dudziński (historyk, heraldyk), dr Katarzyna Utracka (historyk), dr Szymon Niedziela (historyk, Muzeum Powstania Warszawskiego), Danuta Kuszkur-Paszkowska pseud. Młoda (walcząca w szeregach batalionu "Kiliński"), prof. Wiesław Jan Wysocki (historyk), płk Henryk Leliwa-Roycewicz (dowódca batalionu Kiliński), Jan Olszewski (adwokat,  były premier), Krzysztof Łukaszewicz (reżyser filmu „Karbala”), mjr Justyn Łyżwa (weteran misji w Iraku i Afganistanie)

Realizacja dźwięku i oprawa muzyczna: Dariusz Sałajczyk

W audycji wykorzystano: materiały z archiwum Polskiego Radia, utwory: Brice Davoli "Board On The Avendure", Anna Sokołek "Przytulmy Polskę do serca!", Lilu, Maleo Reggae Rockers "Czerwone maki"

Data emisji: 3.06.2018

Godzina emisji: 14.10

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dlaczego 19-letni Grzegorz Przemyk zginął?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2018 15:17
Maj 1983 roku był wyjątkowo gorący. 1 i 3 maja przez całą Polskę przetoczyła się fala demonstracji przeciw rządom generała Wojciecha Jaruzelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rotmistrz Pilecki - dobrowolny więzień Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 14:00
Bohaterem audycji był rotmistrz Witold Pilecki, który dobrowolnie poszedł do piekła Auschwitz, a potem z tego piekła uciekł i opowiedział światu, czego tam doświadczył.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rotmistrz Witold Pilecki - polski bohater i ofiara komunistycznego terroru

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 15:06
Siedemdziesiąt lat temu 25 maja 1948 roku zginął rotmistrz Witold Pilecki, jeden z największych polskich bohaterów. Oficer wywiadu Tajnej Armii Polskiej, a potem Armii Krajowej, jedyny człowiek który, aby dostać się do Auschwitz, sprowokował swoje aresztowanie,  a potem stworzył w obozie konspiracyjny Związek Organizacji Wojskowych ZOW, do którego należało ponad 800  więźniów.
rozwiń zwiń