Losy Polaków na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2018 15:00
Nie ruszając się z domu, zmieniali przynależność państwową. Przed wojną mieszkali na kresach II Rzeczpospolitej, w 1939 roku stali się obywatelami Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej, a po wojnie - ZSRR.
Audio
  • Losy Polaków na Białorusi (Labirynt historii/Jedynka)
Spotkanie żołnierzy niemieckich i sowieckich w okolicach Brześcia nad Bugiem 20 września 1939 roku
Spotkanie żołnierzy niemieckich i sowieckich w okolicach Brześcia nad Bugiem 20 września 1939 rokuFoto: Bundesarchiv, Bild 101I-121-0008-25 / Ehlert, Max / CC-BY-SA 3.0

W audycji opowiedzieliśmy o losach Polaków na Białorusi, o latach prześladowań i walki o tożsamość.

Zdarzają się takie momenty, gdy historia raptownie przyspiesza, a losy jednostek i wielkich zbiorowości zmieniają się bezpowrotnie. Dla kresowiaków takim dniem był 17 września 1939 roku. Była niedziela. 

To wtedy Armia Czerwona zaatakowała broniącą się przed Niemcami Polskę. Polski opór wygasł w początkach października. Na mocy porozumienia z Niemcami Sowieci zajęli terytorium aż po Łomżę i Białystok. Wkrótce zaczęto wysiedlać Polaków z pięciokilometrowej strefy przygranicznej, a na początku 1940 roku doszło do pierwszych masowych deportacji.

***

Tytuł audycji: "Labirynt historii"

Prowadzi: Jacek Raginis-Królikiewicz

Czytał: Zbigniew Moskal

Współpraca reporterska: Łukasz Makuch

Goście: Ryszard Dalkiewicz (malarz, działacz Towarzystwa Plastyków Polskich na Białorusi), Andrzej Poczobut (dziennikarz, działacz Związku Polaków na Białorusi, więzień polityczny), Agnieszka Romaszewska-Guzy (dziennikarka, dyrektor Biełsat TV), Angelika Borys (prezes Związku Polaków na Białorusi), Irena Waluś (dziennikarka, wiceprezes Związku Polaków na Białorusi), Stanisława Giedroyć ze wsi Sopoćkinie koło Grodna, Delfina Raczkil ze wsi Nowosady, Ryszard Dalkiewicz (grodnianin, zesłaniec syberyjski)

Realizacja dźwięku i oprawa muzyczna: Dariusz Sałajczyk

W audycji wykorzystano: materiały z archiwum Polskiego Radia 

Data emisji: 10.06.2018

Godzina emisji: 14.10

abi/mg

Czytaj także

Agresja sowiecka na Polskę. Eksterminacja elit

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 20:00
Już w czasie agresji rozpoczęły się eksterminacje. - Wystarczy jedno słowo. Burżuje. To byli ideologiczni wrogowie. Dlatego nie mieli prawa żyć, ze względów ideologicznych elity miały ulec zniszczeniu. Zwłaszcza ci, którzy byli mundurowymi w różnych służbach. Oni byli w pierwszym rzędzie skazani na eksterminację - przypomina prof. Wiesław Jan Wysocki, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego .
rozwiń zwiń

Czytaj także

17 września 1939 roku. Wspomnienia na antenie Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 20:43
17 września 1939 roku to data agresji Rosji sowieckiej na Polskę. Wojska sowieckie od tyłu zaatakowały polskich żołnierzy broniących kraju przed niemiecką nawałnicą. Agresja przyspieszyła klęskę polskiej armii.
rozwiń zwiń