Anna Szałapak - ekspert od szopki krakowskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 15:33
- Czasem sama siebie nazywam szopkologiem, bo napisałam doktorat na temat szopki krakowskiej - mówi w radiowej Jedynce Anna Szałapak, wokalistka i etnolożka.
Audio
  • Anna Szałapak o Krakowie i szopce krakowskiej (Miejskie klimaty/Kraków)
Anna Szałapak
Anna SzałapakFoto: Lech Muszyński/PAP

Z szopkami Anna Szałapak miała do czynienia od urodzenia, bo wychowała się - jak sama podkreśla - w zagłębiu szopkiarskim, czyli na ulicy Mazowieckiej w krakowskiej dzielnicy Krowodrza. - Od urodzenia widziałam tych szopkarzy i ich prace, więc było to dla mnie coś zupełnie naturalnego - opowiada gość Jedynki.

Po skończeniu etnografii Anna Szałapak, jako kierownik Działu Kultury i Tradycji Urzędu Miasta Krakowa, organizowała konkursy szopek. - Gdy jeździłam z wystawami szopek po świecie, zorientowałam się, że szopka krakowska jest niebywale oryginalna. Nie da się jej porównać z innymi. Jest absolutną abstrakcją, fantazją na temat miasta. Nie ma w sobie nic z realizmu - tłumaczy.

Skąd się wzięła szopka krakowska, jak miasto buduje człowieka, dlaczego Kraków jest jak wampir i jak Anna Szałapak wspomina Piwnicę pod Baranami, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Miejskie klimaty" z cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: Anna Szałapak (wokalistka, etnolożka)

Data emisji: 2.09.2016

Godzina emisji: 23.13

pg/mg

Czytaj także

Kraków oczyma Roberta Korzeniowskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 09:15
Jedynkę odwiedzi najbardziej utytułowany polski sportowiec pod względem zdobytych tytułów mistrza olimpijskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Wójcicki - krakus z dziada pradziada

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2016 14:47
- Kraków jest mi bardzo bliski. Gdzie tylko mogę, tam go promuję, a często nawet – na zasadzie takiej trochę przekory – mocno kultywuję tę świętą wojnę Krakowa z Warszawą. Na koncertach opowiadam te wszystkie anegdoty i dowcipy, biorąc to w duży cudzysłów - mówi aktor.
rozwiń zwiń