X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pogodzić ogień z wodą, czyli... Kraków z Warszawą

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 14:55
- Nie wiem, czy jestem krakusem, czy warszawiakiem. Urodziłem się we Wrocławiu, jestem księdzem warszawskim, a pracuję w Krakowie - mówi ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier.
Audio
  • Ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier o życiu w Warszawie i Krakowie i o francuskich korzeniach (Miejskie klimaty/Jedynka)
Ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier
Ks. prof. Franciszek Longchamps de BerierFoto: PAP/Leszek Szymański

Życie gościa audycji przeczy powszechnemu przekonaniu, że dwie polskie stolice - dawna i obecna - to zupełnie inne światy, a ich mieszkańcy nigdy w pełni się nie porozumieją.

Księdzu Franciszkowi Longchamps de Berier udało się pogodzić jeszcze jedną sprzeczność. Jego rodzina trafiła na ziemie Rzeczpospolitej z Francji, skąd w XVII/XVIII wieku musiała uciekać przed prześladowaniami przez... katolików! - Moi przodkowie byli protestantami, hugenotami. W tradycji rodzinnej mówi się, że pod wpływem matek-Polek przeszli na katolicyzm i bardzo szybko się spolonizowali - mówi gość Macieja Zdziarskiego.

Ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier mówił też o polskiej tolerancji, dzięki której jeden z jego przodków, który dotarł z Francji do Lwowa - obcokrajowiec, innowierca i założyciel loży masońskiej - został burmistrzem tego miasta. Gość Macieja Zdziarskiego wyjaśnia też, w jaki sposób jego rodzina z Lwowa trafiła do Wrocławia.

Podczas audycji rozmówcy poruszyli też temat współczesnych imigrantów, którzy napływają do Europy.

***

Tytuł audycji: "Miejskie klimaty" z cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier (kierownik Katedry Prawa Rzymskiego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 16.09.2016

Godzina emisji: 23.12

mg/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Bernacki: Kraków jest zdrojem, z którego wszyscy czerpiemy

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2016 13:00
- Zawsze wtedy, gdy mieliśmy do czynienia z rozkwitem Uniwersytetu - Akademii, mieliśmy też do czynienia z rozkwitem Rzeczypospolitej. Te dwa nurty rozwoju intelektualnego i rozwoju politycznego, instytucjonalnego, gospodarczego są ze sobą nierozerwalnie związane – podkreśla profesor Włodzimierz Bernacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego Kraków zazdrości Warszawie i na odwrót?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 00:40
- Bycie z Krakowa dodaje w warszawskich oczach snobizmu, dodatkowej urody i cyganerii. Jest to rodzaj zazdrości pomieszanej z pewnego rodzaju nostalgią - opowiada w radiowej Jedynce poeta Krzysztof Koehler.
rozwiń zwiń